SuperBiz wiadomości Polityczni liderzy biedniejsi od zwykłych posłów. Wyjątkiem jest Palikot z 5 mln zł

Polityczni liderzy biedniejsi od zwykłych posłów. Wyjątkiem jest Palikot z 5 mln zł

15.06.2015, godz. 13:34
KACZYŃSKI PALIKOT MILLER
KACZYŃSKI PALIKOT MILLER foto: Super Express

Nie trzeba być politycznym liderem swojego ugrupowania, aby móc poszczycić się największym majątkiem w partii. Okazuje się, że większość przewodniczących polskich partii jest daleko w tle za najbogatszymi politykami. Wyjątkiem jest Janusz Palikot, który z majątkiem ponad 5 mln w swojej formacji nie ma równych. Najbiedniejszym politycznym guru jest... premier Ewa Kopacz (ponad 500 tys. zł).

- Najbogatszy wśród partyjnych liderów jest bezsprzecznie Janusz Palikot. Lider Ruchu Palikota kontroluje aktywa warte ponad 5 milionów złotych. Największą część dorobku stanowią warte 3 miliony złotych meble i obrazy – wynika z analizy wszystkich poselskich oświadczeń majątkowych, przeprowadzonej przez portal Money.pl.

Zobacz także: Ministrowie odchodzą i dostają spore odprawy. Zobacz, ile zarobo Sikorski, Biernat i Arłukowicz

Tuż za nim plasuje się Leszek Miller z SLD z łącznym majątkiem wartym niewiele ponad 2 mln zl – szef lewicowej formacji zadeklarował najwyższą sumę posiadanej gotówki z wszystkim liderów politycznych w zestawieniu (ponad 222 tys. zł). Na trzecim miejscu znajduje się szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński z sumą ponad 1,5 mln zł. Poza podium znaleźli się: Janusz Piechociński z PSL (758 tys. zł), Jarosław Gowin ze Zjednoczonej Prawicy (670 tys. zł) oraz Ewa Kopacz z PO (541 tys. zł).

Z całego zestawienia tylko Palikot okazuje się politycznym i finansowym liderem swojego ugrupowania. Premier Ewa Kopacz, Janusz Piechociński czy Jarosław Gowin zdecydowanie odstają od swoich partyjnych kolegów i koleżanek. Majątek pani premier jest trzy razy mniejszy niż średni posiadany przez jej partyjnych kolegów. Przywódcom partyjnym daleko również do sejmowej czołówki – czytamy w raporcie Money.pl.

Majątek Jarosława Kaczyńskiego jest o ponad 11 milionów mniejszy niż najbogatszej posłanki Prawa i Sprawiedliwości - Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk. Z kolei najbogatsi posłowie Platformy Obywatelskiej kontrolują o ponad 35 milionów więcej niż premier Ewa Kopacz. Janusz Piechociński również jest tylko politycznym liderem PSL - finansowym natomiast jest Krzysztof Borkowski, który ma 11 milionów złotych.

Czytaj również: Bieńkowska: 6 tys. zł miesięcznie? To niemożliwe że ktoś za tyle pracował

Wyjątkiem od tej reguły jest Janusz Palikot oraz Jarosław Kaczyński. Palikot może się pochwalić majątkiem wartym pięć razy większym niż średnia dla członków jego klubu. Z kolei Jarosław Kaczyński dysponuje majątkiem średnio dwa razy większym niż średnia w partii.

Serwis Money.pl prześwietlił i oszacował majątki polskich parlamentarzystów na podstawie ich oświadczeń za 2014 rok.

 

Źródło: money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: