SuperBiz wiadomości Polka, która kieruje YouTube, na Kongresie Innowatorów. Kim jest Susan Wojcicki?

Polka, która kieruje YouTube, na Kongresie Innowatorów. Kim jest Susan Wojcicki?

28.03.2017, godz. 16:18
Najlepiej zarabiający YouTuberzy
foto: SHUTTERSTOCK

W Warszawie 28 marca rozpoczął się Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej. W tym ważnym wydarzeniu uczestniczą nie tylko czołowe postacie polskiej i europejskiej polityki, ale też przedstawiciele wielkich światowych koncernów. Jednym z nich jest Susan Wojcicki, szefowa serwisu YouTube, który należy do Google. Bywa ona nazywana najważniejszą osobą w tej firmie, choć powszechnie mało kto o niej słyszał. Kim jest Polka, która kieruje YouTube?

Wojcicki stanęła na czele serwisu YouTube w 2014 r., ale z firmą Google związana jest od początku jej powstania i z powodzeniem można ją nazwać matką tego amerykańskiego giganta. Prywatny majątek Wojcicki szacowany jest na aż 300 mln dolarów (1,2 mld zł). Sukces był szefowej YouTube pisany. Jej ojcem jest Stanley Wójcicki, urodzony w Warszawie w 1937 r., znany w Stanach profesor fizyki.

Susan Wojcicki. Fot. Screenshot YouTube

W 1949 r. wraz z matką wyemigrował on do Szwecji, a potem za ocean. Amerykanie dla ułatwienia zrezygnowali z kreski nad „o” w jego nazwisku, pisownię taką przyjęto też dla nazwiska jego córki Susan. Mama bohaterki niniejszego artykułu była nauczycielką w szkole średniej oraz dziennikarką. Nic dziwnego, że Susan, dorastając w inteligenckim domu, także postanowiła zdobyć porządne wykształcenie. Studiowała m.in. na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda, jest specjalistką w dziedzinie ekonomii, literatury i historii.

ZOBACZ TEŻ: Chcemy rozpocząć erę innowacji

W 1999 r. Wojcicki została pierwszym szefem marketingu raczkującej firmy Google. To właśnie ona wynajęła jej założycielom swój garaż, który stał się pierwszą siedzibą firmy. Już wtedy była jedną z najważniejszych osób w Google. Z czasem pięła się po szczeblach kariery, aż stanęła na czele serwisu YouTube, który stał się własnością Google. Wojcicki jest jednym ze specjalnych gości Kongresu Innowatorów. O jej obecność zabiegali jego organizatorzy – Polski Fundusz Rozwoju i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Warto na koniec zaznaczyć, że Wojcicki, korzystając z obecnosci w Polsce, odnowiła swój polski paszport:

Źródła: finanse.wp.pl, polskieradio.pl, biznes.onet.pl, wiadomosci.dziennik.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: