SuperBiz wiadomości Polscy eksporterzy nadal będą otrzymywać pomoc z Brukseli [WIDEO]

Polscy eksporterzy nadal będą otrzymywać pomoc z Brukseli [WIDEO]

11.08.2015, godz. 14:00
Warzywa drożeją!
foto: Super Express

Od sierpnia 2014 do marca 2015 eksport świeżych owoców i warzyw obniżył się o 17 proc. I choć polskie firmy skutecznie szukają nowych rynków zbytu, to Komisja Europejska postanowiła przedłużyć do 30 czerwca przyszłego roku, wsparcie dla producentów owoców i warzyw.

– Od sierpnia 2014 roku do marca tego roku eksport świeżych owoców i warzyw obniżył się o 17 proc. Co prawda duża aktywność w poszukiwaniu nowych rynków zbytu, również w zwiększanie eksportu na rynki, na których jesteśmy obecni, w dużej części zrekompensowała straty wynikające z embarga, wciąż jednak eksport jest niższy – mówi agencji Newseria Biznes Mariusz Dziwulski, analityk rynku owoców i warzyw z Banku BGŻ BNP Paribas.

Tylko do 30 czerwca 2015 r. wycofano z obiegu prawie 770 tys. ton owoców i warzyw, za które wypłacono im ok. 155 mln euro odszkodowania.

Zobacz koniecznie: Andrzej Duda już nie da 500 zł na każde dziecko? Spięcie na linii prezydent-rząd

Według danych Banku BGŻ BNP Paribas gdyby wyłączyć ze statystyk Rosję, to po pierwszym kwartale sprzedaż jabłek za granicę zwiększyłaby się o 47 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Na Białoruś sprzedano 158 tys. ton, czyli o 15 proc. więcej niż rok wcześniej, do Egiptu – 5,8 tys. ton, czyli o 493 proc. więcej, a do Kazachstanu 29,8 tys. ton, czyli o 22 proc. więcej.

Źródło: Newseria

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: