SuperBiz wiadomości Polscy prezesi „biedni" na tle świata. Zarabiają średnio 650 tys. dolarów rocznie

Polscy prezesi „biedni" na tle świata. Zarabiają średnio 650 tys. dolarów rocznie

29.11.2016, godz. 11:40
Zarobki prezesów na świecie
foto: SHUTTERSTOCK

650 tys. dol. – tyle wynosi średnia roczna pensja prezesa w Polsce. To kiepski wynik na tle wszystkich krajów poddanych badaniu – średnie roczne zarobki szefów przedsiębiorstw na świecie wynoszą aż 6,51 mln dol. – podaje Bloomberg.

Redakcja Bloomberga w swoim zestawieniu uwzględniła pensje szefów spółek giełdowych, które znajdują się w najważniejszych indeksach. W przypadku Polski byli to prezesi firm z indeksu WIG 20.

Średnie roczne zarobki na poziomie 650 tys. dol. uplasowały zarządzających polskimi przedsiębiorstwami w ogonie rankingu – na 23. z 25. miejsc. Mniej zarabiają średnio tylko prezesi z Chin i Tajlandii.

Sprawdź także: Prezesi spółek państwowych z mniejszymi pensjami. Prezydent podpisał ustawę

Najwyżej w zestawieniu znaleźli się z kolei szefowie amerykańskich firm – w ciągu roku zarabiają średnio 16,95 mln dol. Tuż za nimi najlepszymi wynagrodzeniami mogą pochwalić się menedżerowie ze Szwajcarii – przez rok otrzymują łącznie średnio 10,58 mln dol.

Na kolejnych miejscach zestawienia znaleźli się prezesi z: Wielkiej Brytanii (9,61 mln dol.), Kanady (9,32 mln dol.), Holandii (8,66 mln dol.), Niemiec (8,36 mln dol.) i Południowej Afryki (7,14 mln dol.).

Czytaj też: Najnowsze dane GUS. Ile zarabiają Polacy?

Bloomberg porównał także zarobki prezesów z PKB przypadającym na jednego mieszkańca kraju. Pozycja lidera przypadła w tym przypadku menedżerom z Południowej Afryki – ich średnie roczne zarobki są 541 razy wyższe niż PKB. Na kolejnych miejscach tego zestawienia znaleźli się szefowie firm z: Indii – zarabiający 483 krotność PKB, USA (299), Wielka Brytania (229), Kanada (203) i Szwajcaria (179). Polska znalazła się na przed ostatnim 24. miejscu, z zarobkami prezesów wyższymi od PKB o 24 razy. Niżej niż my uplasowali się tylko szefowie tajlandzkich przedsiębiorstw – ich zarobki są jedynie cztery razy wyższe niż PKB na jednego mieszkańca.

 

Źródło: bloomberg.com, wnp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: