SuperBiz wiadomości Polscy przedsiębiorcy mają blisko 2 mld zł długów

Polscy przedsiębiorcy mają blisko 2 mld zł długów

27.09.2016, godz. 16:53
Polscy przedsiębiorcy mają aż 2 mld zł długów!
foto: SHUTTERSTOCK

Z badań BIG InfoMonitor wynika, że spośród 437 tys. spółek prawa handlowego zarejestrowanych w Polsce, 55 tys. podmiotów figuruje w Rejestrze Dłużników BIG. Przedsiębiorstwa te wygenerowały 1,8 mld długu.

BIG InfoMonitor przeanalizował prowadzony przez siebie rejestr dłużników. Firma postanowiła sprawdzić, którzy przedsiębiorcy nie regulują na czas swoich zobowiązań. Badanie objęło podmioty z sektora MŚP oraz duże firmy, natomiast zostały z niego wykluczone osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Blisko 12,6 proc. firm figurujących w rejestrze nie reguluje w terminie swoich zobowiązań finansowych. Aż 1,8 mld zł są warte łącznie zobowiązania powyżej 500 zł, których termin płatności został przekroczony o ponad 60 dni.

Przeczytaj również: Rekordowe zadłużenie Polski [INFOGRAFIKA]

Z zebranych danych wynika, że firmy najczęściej odraczają płatności za telefon, internet, ubezpieczenie, leasing i usługi faktoringu. Przedsiębiorcy wielokrotnie zalegają również z płatnościami za czynsz, wynajem lokalu, usługi wodno-kanalizacyjne, a nawet – wywóz śmieci. Nie spłacają również w terminie pożyczek.

Nawet wyroki sądowe z tytułem wykonawczym nie wszystkich przedsiębiorców mobilizują do spłacenia długów. Wartość zadłużenia firm objętych z sądowym nakazem zapłaty opiewa na 208 mln złotych. Jak wskazuje BIG, w takiej sytuacji jest blisko 20 tys. przedsiębiorstw. Z tego nieopłacone rachunki za internet i telefon przekroczył 87 mln zł, a zalegające raty z tytułu leasingu sięgają 60 mln złotych.

Rekordowa spółka z woj. mazowieckiego ma do zapłacenia za leasing 1,6 mln złotych. Ubezpieczyciele powinni ściągnięcia od dłużników 39 mln zł, z czego największa zaległość w firmie ubezpieczeniowej wynosi 132 tys. złotych. Długi za sprzedaż i usługi wynoszą 74 mln złotych. Na samym Mazowszu zaległości za towar przekroczyły 10 mln złotych. Podobną kwotę ma do oddania rekordowa spółka z woj. lubelskiego, która nie zapłaciła w terminie blisko 10 mln złotych. Przeciętny dług jednej firmy wynosi 12,6 tys. złotych.

Zobacz także: Przedsiębiorco, masz długi? Skorzystaj z usług osobistego doradcy w ZUS

- Rosnąca liczba firm wpisanych do rejestru dłużników, mimo dobrej koniunktury gospodarczej, pokazuje, że coraz więcej przedsiębiorców używa Biura Informacji Gospodarczej jako sposobu na dochodzenie swoich należności – mówi wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

Źródło: infomonitor.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: