SuperBiz wiadomości Polska biedna na tle Europy. Aż cztery nasze regiony na liście najuboższych

Polska biedna na tle Europy. Aż cztery nasze regiony na liście najuboższych

04.04.2017, godz. 13:04
emeryt bieda portfel emerytura starość ubóstwo
foto: SHUTTERSTOCK

Choć każda ekipa rządząca lubi podkreślać, co zrobi, aby Polska stała się wręcz europejskim supermocarstwem, dane Eurostatu pokazują, że przed nami jeszcze daleka droga. Z badań wynika, że na liście dziewiętnastu najuboższych regionów w całej Unii Europejskiej, cztery należą do Polski. O których częściach naszego kraju mowa?

Eurostat opublikował dane dotyczące produktu krajowego brutto na mieszkańca za rok 2015. Za najbiedniejsze regiony w Unii uznał te, w których poziom PKB był niższy niż 50 proc. średniej unijnej. W ten sposób powstała lista dziewiętnastu regionów, na której znalazły się cztery obszary z Polski. Mowa tu o województwach lubelskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. Na „liście hańby” znalazł się jeden region francuski (terytorium zamorskie), dwa greckie, trzy rumuńskie, cztery węgierskie oraz pięć bułgarskich.

ZOBACZ TEŻ: Bieda w Polsce: 1,60 zł dziennie na osobę w rodzinie

Dla porównania, na drugim biegunie uplasował się Luksemburg, w którym PKB na mieszkańca wynosi aż 264 proc. średniej unijnej, co czyni go najbogatszym regionem UE. Z kolei najbogatszym regionem w Polsce jest, bez zaskoczenia, Mazowsze, które zanotowało 109 proc. średniej europejskiej. W drugim najlepszym polskim województwie - dolnośląskim - wskaźnik wyniósł 76 proc., na dalszych miejscach uplasowały się województwa wielkopolskie i śląskie (odpowiednio 75 proc. i 71 proc.).

Źródło: tvn24bis.pl

tagi: bieda polska
autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: