SuperBiz wiadomości Polska dogania Europę Zachodnią. Jesteśmy bogatsi niż Grecy

Polska dogania Europę Zachodnią. Jesteśmy bogatsi niż Grecy

17.05.2016, godz. 11:02
flaga Grecji, Grecja
foto: SHUTTERSTOCK

W zeszłym roku dochody Polaków przewyższyły dochody Greków – podaje Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Te szacunki uwzględniają rynkową siłę nabywczą walut. W 2015 r. w Polsce roczny dochód na jednego mieszkańca wyniósł 26 455 dolarów (102 234 złotych). O 6 dolarów (23,19 zł) udało nam się prześcignąć Grecję. Chociaż o znaczącej przewadze nie może jeszcze być mowy, to analitycy z MFW spodziewają się, że nasz kraj będzie się bogacił z roku na rok.

Mimo pozytywnych rokowań, pod względem PKB polskie państwo w dalszym ciągu pozostaje na szarym końcu wśród krajów Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej. Z tego regionu biedniejsi od nas są tylko Węgrzy i Chorwaci. Na Węgrzech roczny dochód na jednego mieszkańca wyniósł ok. 26,2 tys. dolarów (ok. 101,2 tys. zł), a na Chorwacji – 21,6 tys. dolarów (ok. 83,4 złotych).

Przeczytaj również: Nasz PKB jest dużo niższy niż oczekiwano. Nie pomoże nawet 500+

W ciągu dwóch lat pod względem zamożności powinniśmy prześcignąć kolejny kraj, który znajduje się w ogonku Europy Zachodniej – Portugalię. W tym przypadku poprzeczka została podniesiona wyżej – do poziomu 27,8 tys. dolarów (ok. 107,4 tys. złotych). Następna w kolejności będzie Słowacja, gdzie obecnie roczny dochód na jednego mieszkańca wynosi 29,7 tys. dolarów (ok. 114,7 tys. złotych).

Polska gospodarka od 1992 r. przejawia tendencję wzrostową. Różnice między Grecją i Portugalią mogą zostać zniwelowane dlatego, że te kraje szczególnie dotknął kryzys finansowy. Jednak do czołówki europejskich państw jeszcze nam daleko.

Może zainteresować cię także: Polska z negatywną perspektywą kredytową. Poznaj uzasadnienie Moody's

Autorzy raportu „Central, Eastern, and Southeastern Europe. How to Get Back on the Fast Track" („Europa Centralna i Środkowo-Wschodnia. Jak wrócić na główny tor") przypominają, że w styczniu 2016 r. agencja Standard & Poor' s obniżyła Polsce rating, zwracając uwagę na „osłabienie niezależności i efektywności kluczowych instytucji". Ostatnio agencja Moody's nie zdecydowała się na podobny ruch, natomiast zmieniła perspektywę kredytową Polski na negatywną. Jak szacuje MFW, w 2014 r. relacja zewnętrznego zadłużenia Polski do PKB wynosiła 65,1 procent. W 2015 r. było to 74,6 proc., w tym roku stosunek długu do PKB sięgnął 74,8 proc., a w 2017 r. ma spaść do 71,7 procent.

Obliczenia uwzględniają kursy walut podane w serwisie Oanda 17 maja 2016 roku.

Źródła: rp.pl, imf.org, oanda.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: