SuperBiz wiadomości Polska dzietność na dnie. Gorzej jest tylko w dwóch krajach [INFOGRAFIKA]

Polska dzietność na dnie. Gorzej jest tylko w dwóch krajach [INFOGRAFIKA]

28.10.2016, godz. 15:04
Rodzice z dzieckiem
foto: SHUTTERSTOCK

Polska ma jeden z najniższych wskaźników dzietności na świecie. Mniej dzieci na jedną kobietę w wieku od 15 do 49 lat przypada tylko w Portugalii i Korei – wynika z najnowszego raportu OECD „Society at a Glance 2016".

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) już po raz ósmy opublikowała raport „Society at a Glance", w którym wskazuje 25 najważniejszych wskaźników dla 34 swoich krajów członkowskich, a także wybranych kluczowych partnerów biznesowych i innych krajów z grupy G20.

Jednym z elementów poddanych analizie w raporcie jest wskaźnik dzietności. W 2014 r. w Polsce wynosił on jedynie 1,3. Oznacza to, że na jedną Polkę w wieku od 15 do 49 lat przypada 1,3 dziecka. To jeden z najgorszych wskaźników na świecie. Mniej dzieci w stosunku do liczby kobiet jest tylko w Portugalii i Korei.

Czytaj też: Polska w kryzysie demograficznym. 500 zł na dziecko nie wystarczy?

Obecny wskaźnik dzietności nie zapewnia zastępowalności pokoleń. Co to znaczy? Otóż rodzące się pokolenia nie są na tyle liczne, aby zapewnić państwu stabilność społeczną i ekonomiczną. Współczynnik, który to gwarantuje wynosi ok. 2,1. Jak wynika z badania „Society at a Glance 2016", żaden z europejskich krajów nie ma na tyle dużego przyrostu naturalnego. Średni wskaźnik dzietności OECD dla wszystkich krajów wynosi 1,7.

Autorzy raportu zestawili współczesne dane z tymi za rok 1970. W tamtym okresie wskaźnik dzietności w naszym kraju był znacznie lepszy niż obecnie – wynosił 2,2. Wyprzedaliśmy pod tym względem m.in. Niemcy, Czechy, Holandię, Szwajcarię czy Danię.

Źródło: OECD

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: