SuperBiz wiadomości Polska giełda straciła 200 mld zł od czasu wyboru Dudy na prezydenta

Polska giełda straciła 200 mld zł od czasu wyboru Dudy na prezydenta

15.05.2016, godz. 09:13
Andrzej Duda o konstytucji
Andrzej Duda zapowiada zmianę konstytucji foto: EAST NEWS

Wskaźnik WIG20 na polskiej giełdzie zanotował największą stratę, spośród innych 93 światowych indeksów śledzonych przez agencję Bloomberg. Od czasu wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta z warszawskiego parkietu wyparowało aż 50 mld dol. (ok. 200 mld zł) - podaje money.pl. Eksperci przewidują, że bez zmiany politycznego kursu przez PiS, straty inwestorów w Polsce będą jeszcze większe.

- Prawda jest taka, że WIG20 jest wart o wiele mniej dzisiaj niż rok temu, tylko z powodu poczynań Prawa i Sprawiedliwości - powiedział cytowany przez money.pl, Nathan Griffiths, starszy menedżer rynków wschodzących, który zarządza ponad miliardem dolarów dla NN Investment Partners w Hadze.

Czytaj także: Poseł PiS dostał trzecią państwową fuchę. Andrzej Jaworski w zarządzie PZU

Analityk zwraca uwagę, że Andrzej Duda wywodzący się z PiS dał wolną rękę nowo utworzonemu rządowi na wprowadzenie podatku bankowego. Nowa danina może zaszkodzić całemu sektorowi w Polsce i zniechęcić inwestorów. Bloomberg zwraca również uwagę na to, że konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego tylko pogarsza sprawę - czytamy w serwisie.

- Trudno oczekiwać teraz nagłej poprawy sytuacji. Wszystko to jest bezpośrednim wynikiem polityki PiS - powiedziała na łamach Bloomberga Anastasia Levashova, menedżer w Blackfriars zarządzająca pakietami polskich akcji dla kilku funduszy.

Cytowani specjaliści widzą szansą na polepszenie notowań polskiej giełdy przy okazji kwestii frankowiczów. Kluczowe w tej sytuacji miałoby być odstąpienie od pomysłu ustawowego przewalutowania kredytów. Bloomberg zwraca również uwagę, że nie jest to wykluczone, bo pojawiały się już pewne oznaki, że Andrzej Duda rozważa rezygnację ze swoich wcześniejszych zapowiedzi.

 

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: