SuperBiz wiadomości Polska gospodarka przyśpieszy o 4 proc. do 2020 roku

Polska gospodarka przyśpieszy o 4 proc. do 2020 roku

06.04.2016, godz. 12:09
Polska gospodarka przyspieszy
Polska gospodarka przyspieszy foto: SHUTTERSTOCK

Zdaniem Komisji Europejskiej za sprawą przyznanych w ramach polityki spójności funduszy unijnych do 2020 r. tempo wzrostu gospodarczego Polski wzrośnie o 4 procent.

Europejski Komitet Regionów (KR) przypomniał ostatni raport Komisji Europejskiej dotyczący spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej. Twórcy raportu podkreślają, że polityka spójności realizowana w latach 2007 – 2013 w znacznym stopniu przyczyniła się do wzrostu gospodarczego Polski oraz miała pozytywny wpływ na nasz rynek pracy.

Autorzy raportu wyliczyli, że tylko dzięki unijnemu wsparciu PKP Polski rósł średnio o 1,7 proc. rocznie. Dzięki finansowaniu różnych projektów z unijnego budżetu zwiększyło się także o 1 proc. zatrudnienie w naszym kraju.

Zobacz także: Prywatyzacja Ciechu. CBA weszło do Kulczyk Holding [WYJAŚNIAMY]

Z raportu KE wynika, że w dłuższej perspektywie czasu korzyści płynące z wydatkowania unijnych funduszy staną się jeszcze bardziej odczuwalne. Według unijnych szacunków, gdyby nie środki z UE, polski PKB w 2020 r. byłby o 4 punkty procentowe niższy niż będzie.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który reprezentuje Polskę w Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE Komitetu Regionów zaznaczył podczas rozmowy z Serwisem Samorządowym PAP, że powinniśmy pompować unijne fundusze w regiony słabiej rozwinięte. Jednocześnie wyraził opinię, że „jeżeli chcemy, żeby podatnicy europejscy nas wspierali, to z drugiej strony musimy się czuć bardziej współodpowiedzialni za Europę.".

Przeczytaj również: Kraje w cieniu Rosji wydają coraz więcej na obronę

W dyskusji na temat przyszłości polityki spójności zorganizowanej przez Komitet Regionów zabrał głos Tadeusz Truskolaski – przedstawiciel regionów słabiej rozwiniętych w KR (czyli takich, gdzie PKB przypadający na jednego mieszkańca znajduje się poniżej 75 proc. średniego poziomu unijnego). Prezydent Białegostoku podkreślał, że „kolejna perspektywa finansowa może być nieco mniejsza", a spekulacje na jej temat staną się nieaktualne po wystąpieniu Wielkiej Brytanii ze wspólnoty.

Polityka Spójności to kluczowy instrument unijny mający na celu wyrównywanie różnic między regionami. Natomiast Komitet Regionów jest organem doradczym Unii Europejskiej. W skład KR wchodzą samorządowcy z państw członkowskich.

Źródła: polskieradio.pl, samorzad.pap.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: