SuperBiz wiadomości Polska Grupa Górnicza przejmuje kopalnie KHW

Polska Grupa Górnicza przejmuje kopalnie KHW

01.04.2017, godz. 12:00
Górnicy
foto: Super Express

Polska Grupa Górnicza (PGG) przejmie cztery kopalnie należące do Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) oraz zatrudnionych pracowników. Jak zapewnia PGG, „żaden górnik nie straci pracy w wyniku połączenia". Wręcz przeciwnie, wynagrodzenia górników z KHW wzrosną. Sprawdź, do jakiej kwoty.

- Z dniem 1 kwietnia 2017 kopalnie Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wieczorek i Wujek oraz Śląskie Centrum Usług Wspólnych (spółka zależna KHW SA) zostały przejęte przez Polską Grupę Górniczą sp. z o.o. – głosi komunikat na stronie khw.pl.

Polska Grupa Górnicza jest największą w Europie spółką węglową. Po fuzji w jej strukturach będzie pracować 43,3 tys. osób, z czego 12,5 tys. pracowników dołączy do PGG z KHW.

Zobacz także: Kopalnia Krupiński będzie zamknięta. Jest decyzja akcjonariuszy

Katowicki Holding Węglowy zadłużył się na ponad 2,5 mld zł. Przeszło 1,2 mld zł z tej kwoty stanowią zobowiązania z tytułu obligacji. Włączenie KHW do PGG było warunkiem zmiany zasad spłaty zadłużenia.

Wskutek podpisanego 1 marca porozumienia ze stroną społeczną średnia pensja górnika z Katowickiego Holdingu Węglowego wyniesie 6225 złotych. Znajdzie się na poziomie dotychczasowej średniej płacy w PGG.

Do 2020 r. PGG wyda ponad 7,2 mld zł na zwiększenie potencjału produkcyjnego. W 2017 r. kwota przeznaczona na inwestycje w kopalniach KHW przekroczy 200 mln złotych.

Przeczytaj również: Rząd Szydło: Albo tniemy pensje górnikom albo zamykamy kopalnie

Dzięki przejęciu spółka zostanie dokapitalizowana przez inwestorów kwotą 1 mld zł, z czego 500 mln zł otrzyma już 3 kwietnia. Pozostałe pół miliona wpłynie do PGG w dwóch transach. Pierwsza zostanie wpłacona do 15 czerwca br., a druga – do 31 stycznia 2018 roku.

Udziały w trzech transzach przedstawiają się następująco:
- PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – 100 mln zł
- ENERGA Kogeneracja sp. z o.o. – 100 mln zł
- PGNiG TERMIKA S.A. – 300 mln zł
- ENEA S.A. – 300 mln zł
- Towarzystwo Finansowe SILESIA sp. z o.o. – 200 mln zł

PGG liczy na to, że dzięki połączeniu spółek wykorzysta efekt synergii, co umożliwi ulepszenie oferty, alokację pracowników, maszyn i urządzeń oraz obniżenie kosztów administracyjnych.

Źródła: khw.pl, twitter.com

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: