SuperBiz wiadomości Polska Izba Handlu: Podatek od marketów zniszczy małe sklepy

Polska Izba Handlu: Podatek od marketów zniszczy małe sklepy

10.02.2016, godz. 13:51
SKLEP ZAKUPY KLIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Polska Izba Handlu jest oburzona propozycją wprowadzenia podatku od marketów (nazywanego również handlowym) w obecnej formie. Według prezesa organizacji, podatek może się z czasem przyczynić nawet do likwidacji małych sklepów, na czym skorzystają hipermarkety.

Podatek handlowy wywołuje spore kontrowersje. PiS jest za jego wprowadzeniem, aby pozyskać pieniądze na realizację obietnicy wyborczych, ale eksperci ostrzegają, że w dłuższej perspektywie obowiązek płacenia daniny handlowej doprowadzi do zamykania małych sklepów.

Tak uważa choćby Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. Jego zdaniem podatek uderzy w mniejsze sklepy zrzeszone w sieciach franczyzowych, spółdzielczych i partnerskich. Ptaszyński wskazuje, że gdyby działały one samodzielnie, podatek by je ominął, ale jeśli dany sklep wystąpiłby z sieci, z miejsca stałby się mniej konkurencyjny na rynku.

ZOBACZ TEŻ: Burza wokół podatku od supermarketów

- Bez względu na to, czy sklep pozostanie w sieci i będzie musiał płacić podatek, czy też z niej wyjdzie i będzie z tego zwolniony, będzie miał straty – uważa Ptaszyński. Ekspert podkreśla, że w efekcie może zniknąć cały segment handlu tradycyjnego w Polsce. Podatek handlowy krytykuje też Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

- Nikt nie policzył, jakie będą realne koszty podatku i jak fatalne będzie miał on skutki dla polskiego handlu i jego struktury. Nikt [z rządzących – red.] nawet nie chce się pokusić, aby stwierdzić, jakie to będzie miało skutki dla konsumentów i dostawców – podkreślił Gantner.

ZOBACZ TEŻ: Szałamacha: Podatek od marketów wejdzie w życie pod koniec marca

Eksperci są zgodni, że wejście w życie podatku handlowego może się odbić na konsumentach – na daninie skorzystają bowiem duże markety, które nie będą musiały obniżać cen, bo nie będą miały konkurencji. Mniej zaczną też zarabiać dostawcy, którzy będą musieli schodzić z cen dla małych, coraz mniej rentownych, sklepów.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: