SuperBiz wiadomości Morawiecki: Polska jest liderem w wydawaniu unijnej kasy

Morawiecki: Polska jest liderem w wydawaniu unijnej kasy

07.11.2016, godz. 12:35
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki foto: Super Express

Miliard euro z funduszy unijnych wydała Polska w ciagu roku. Pod tym względem jesteśmy liderem. Za nami w rankingu uplasowała się Portugalia z sumą 700 mld euro.

- W całym skomplikowanym procesie związanym z funduszami unijnymi zdecydowanie wróciliśmy na właściwe tory. Z nowej perspektywy unijnej (red. 2014-2020) inwestujemy najszybciej z uprawnionych do tego krajów – powiedział na konferencji prasowej wicepremier Mateusz Morawiecki.

Zobacz również: Morawiecki: Zakochałem się w budżecie ze wzajemnością

W minionym roku z nowej perspektywy wydaliśmy 1 mld euro. Tuż za nami w statystykach widnieje Portugalia z sumą 700 mld euro.

Mateusz Morawiecki wyraźnie zaznaczył, że to w ostatnim roku wyraźnie przyspieszyliśmy z wydatkowaniem unijnej kasy. - Nasi poprzednicy zostawili program wydatkowania środków unijnych na bardzo słabym poziomie. Dziś Polska jest wzorem do naśladowania dla innych, choć wcześniej mieliśmy żółtą kartkę – podkreślił wicepremier. W listopadzie 2015 roku poziom kontraktacji środków unijnych wynosił 0,3 proc., a obecnie sięga około 20 proc.

Na co teraz będą szły pieniądze z Brukseli? Te przyznawane na poziomie krajowym przede wszystkim pójdą na inwestycje. - Budżet na najbliższe 5-6 lat jest dobry i chcemy go wykorzystać na wydatki inwestycyjne, które mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego – podkreślił Morawiecki.

Choć rząd mocno przyspieszył z wydatkowaniem środków z Brukseli, to działania regionów pozostawiają jeszcze sporo do życzenia. Wicepremier Morawiecki podkreślił, że regiony muszą przyspieszyć swoje działania związane z funduszami z UE. - Zależy nam, by te środki niwelowały różnice terytorialne – powiedział wicepremier.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: