SuperBiz wiadomości Polska może przyjąć 2 tys. imigrantów. Ile to będzie kosztować?

Polska może przyjąć 2 tys. imigrantów. Ile to będzie kosztować?

10.07.2015, godz. 12:23
Imigranci z Afryki
foto: Archiwum

Polska będzie gotowa przyjąć 2 tysiące imigrantów w ramach unijnych planów przesiedlania i relokacji uchodźców. Komisja Europejska zamierza przeznaczyć ok. 6 tys. euro na jednego takiego przybysza.

Polska zaoferowała tysiąc miejsc dla uchodźców, którzy mają być przesiedleni z obozów spoza UE oraz tysiąc dla potrzebujących międzynarodowej ochrony imigrantów, którzy docierają przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji.  Liczba uchodźców, jaką gotowa jest przyjąć Polska, jest mniejsza, niż zaproponowała w maju Komisja Europejska. Według pierwotnej propozycji Brukseli do Polski miało  trafić 2659 imigrantów.


Plany rozsyłania uchodźców po krajach UE to część nowej strategii polityki imigracyjnej, będącej odpowiedzią na rosnąca falę imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki oraz częste katastrofy statków szmuglujących imigrantów przez Morze Śródziemne.


Aby ułatwić imigracyjne działania KE zamierza przeznaczyć na dodatkowo 240 mln euro, czyli 6 tys. euro na jednego uchodźcę. Na przesiedlenia z obozów uchodźców poza Unią Komisja przeznaczy 53 mln euro.


Ile naprawdę kosztuje utrzymanie uchodźcy w Polsce? Jak podaje Urząd ds. Cudzoziemców, roczny koszt to 4265 zł. Do tego trzeba doliczyć opiekę lekarską, bezpłatną naukę języka polskiego i możliwość kształcenia się w w polskich szkołach. I tak powstaje suma dochodząca do kilkunastu tysięcy złotych na osobę.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: