SuperBiz wiadomości [ZIELONIA ENERGIA] Polska najlepsza na świecie!

[ZIELONIA ENERGIA] Polska najlepsza na świecie!

08.03.2017, godz. 15:53
Zielona energia
Zielona energia foto: SHUTTERSTOCK

Wiceminister finansów Piotr Nowak, wespół z ambasadorem RP w Londynie Arkadym Rzegockim, odebrali "Climate Bonds Award", nagrodę przyznawaną za wybitne osiągnięcia władz państwowych w dziedzinie "zielonych inwestycji". Polski pomysł nazwali kamieniem milowym w rozwoju dziedziny.

Nagrodę przyznają władze biznesowej dzielnicy Londynu, czyli City, razem z dwoma organizacjami: International Capital Market Association (ICMA) i Climate Bonds Initiative (CBI). Trofeum w kategorii Green Bonds Pioneer Awards (for pioneering first Sovereign Green Bond) premiuje te państwa, które decydują się na realizacje inwestycji kapitałowych, wspierających ratowanie środowiska, bądź mają na celu jego ochronę.

Wśród nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele Polski, Kolumbii, Kostaryki, Meksyku, Maroka, Luksemburga, Holandii, Finlandii, Norwegii, Filipin i Chin.

"Polska wyemitowała obligacje green bonds jako pierwszy w świecie emitent rządowy. Otworzyła tym samym nowy segment dynamicznie rozwijającego się rynku. [...] Środki z emisji zostaną wykorzystane w szczególności na finansowanie tegorocznych wydatków budżetowych związanych z poprawą stanu środowiska lub na refinansowanie takich wydatków z lat 2014-2016" – powiedział wiceminister Piotr Nowak, cytowany przez stronę internetową resortu.

ZOBACZ TEŻ: PiS zwleka z nowelizacją prawa, która ma powstrzymać wycinkę drzew

Ministerstwo Finansów podaje, że "emisja polskich green bonds cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów, co pozwoliło na podniesienie kwoty wyemitowanych obligacji do 750 000 000 euro". Początkowo w planach było wypuszczenie papierów o wartości pół miliarda euro.

Oprócz Polski, przyznano nagrody w 16 kategoriach, nie tylko rządom i władzom na różnych szczeblach, ale też różnym organizacjom: pozarządowym i międzyrządowym oraz instytucjom finansowym.

Co ciekawe, nagroda jest nie tylko docenieniem rozwoju "zielonego" rynku kapitałowego, ale też wsparciem inicjatyw obywających się bez węgla.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: