SuperBiz wiadomości Polska nieprzyjazna dla biznesu. Jesteśmy dopiero na 51. miejscu w rankingu

Polska nieprzyjazna dla biznesu. Jesteśmy dopiero na 51. miejscu w rankingu

31.08.2015, godz. 16:15
Biuro, umowa, firma
foto: © AKPA

Aby gospodarka kraju się rozwijała, musi zachęcać zagraniczny sektor biznesowy do inwestycji. Choć Polska promuje się jako kraj przyjazny biznesowi, z badania Globalny Indeks Możliwości wynika, że w naszym kraju wcale nie jest tak dobrze, jak mogłoby się wydawać. Na 136 państw jesteśmy dopiero na 51. miejscu.

Ranking państw sprzyjających międzynarodowemu biznesowi przygotował Instytut Milkena – niezależny think tank zajmujący się kwestiami gospodarczymi. Według zestawienia, najbardziej sprzyjającymi biznesowi państwami są:

1. Singapur
2. Hong Kong
3. Finlandia
4. Nowa Zelandia
5. Szwecja
6. Kanada
7 ex aequo. Wielka Brytania i Norwegia
9. Irlandia
10. Malezja

Polska znajduje się dopiero na 51. miejscu. Z czego to wynika? Instytut Milkena opracowuje swój ranking z uwzględnieniem kryteriów takich jak łatwość prowadzenia biznesu, fundamenty ekonomiczne, jakość przepisów oraz praworządność. Następnie każdej z tych kategorii przyznaje wartość punktową i opracowuje ogólne zestawienie. Polska zdobyła w nim 5,92 punktu – najwyżej oceniono u nas łatwość prowadzenia biznesu, najniżej zaś jakość przepisów. Dla porównania, znajdujący się na pierwszym miejscu Singapur zdobył 8,7 punktu.


ZOBACZ TEŻ: Tempo wzrostu polskich wynagrodzeń niemal najszybsze na świecie

Źródło: rynerkpracy.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: