SuperBiz wiadomości Polska potrzebuje imigrantów do pracy. Ale też planu i integracji przybyszów

Polska potrzebuje imigrantów do pracy. Ale też planu i integracji przybyszów

15.11.2016, godz. 12:53
Praca sezonowa w Norwegii
foto: SHUTTERSTOCK

Polska gospodarka nie obędzie bez napływu imigrantów - wynika z najnowszego opracowania CEED Institute, który publikuje "Puls Biznesu". Gazeta dodaje, że otwarcie na cudzoziemców jest nieuniknione, ale wymaga przemyślanego planu i integracji przybyszów.

Niski poziom bezrobocia cieszy rząd, ekspertów oraz samych pracowników. Jednak na też swoje negatywne strony, które podkreślają pracodawcy mający problem z szukaniem specjalistów oraz osób do zatrudnienia przy prostych pracach.

Zobacz również: Bogaci i młodzi. Oto najzamożniejsi Polacy przez 40. rokiem życia

Demografia coraz mocniej zaczyna podmywać fundamenty naszego wzrostu. Zdaniem ekspertów, recepta jest prosta - otworzyć się na siłę roboczą z zagranicy. Jednak zamiast spontanicznego poddania się migracyjnej fali należy prowadzić ten proces według strategii. Takie płyną wnioski z najnowszego opracowania CEED Institute poświęconego migracjom widzianym z perspektywy regionu Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Autorzy raportu podkreślają spadek zapotrzebowania na tradycyjne profesje, jak górnicy, pracownicy rolni czy budowlani, a z drugiej strony obserwują dynamiczny wzrost zatrudnienia w usługach mieszkaniowych, finansowych czy związanych z turystyką i nowoczesnymi technologiami.

— Zdecydowanie bez napływu cudzoziemców niedoborów tych nie da się uzupełnić. Obserwować można działania zmierzające w kierunku otwierania się na pracowników wysoko wykwalifikowanych — podkreśla CEED Institute.

 

Źródło: "Puls Biznesu"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: