SuperBiz wiadomości Polska turystyczną mekką! Jesteśmy w pierwszej 20-ce na świecie

Polska turystyczną mekką! Jesteśmy w pierwszej 20-ce na świecie

12.12.2015, godz. 07:00
Mieszkańcy współtworzą „Strategię Warszawy do 2030 roku” czyli wielkie marzenia o stolicy
Warszawa foto: SHUTTERSTOCK

Osiemnaste na świecie – to właśnie miejsce zajęła Polska w rankingu najchętniej odwiedzanych państw, a jeśli chodzi o Europę, mamy jedenastą pozycję. Choć to i tak ogromny sukces, musimy jeszcze wiele zrobić, by poprawić nasz wizerunek za granicą – uważa Polska Organizacja Turystyczna.

Chyba niewielu z nas nasz kraj kojarzy się z turystyczną mekką, taką jak na przykład Francja, Hiszpania, Wielka Brytania czy nawet Niemcy. Okazuje się jednak, że w zestawieniach nie wypadamy najgorzej. W końcu 18. miejsce na świecie pod względem najchętniej odwiedzanych przez turystów państw to bardzo dobry wynik.

ZOBACZ TEŻ: Turyści zdecydowali: Kraków lepszy od Barcelony!

Polskę najchętniej odwiedzają nasi sąsiedzi - Niemcy, Czesi, Ukraińcy, Słowacy i Białorusini, ale jest też bardzo popularna wśród Brytyjczyków i Holendrów. Tylko w 2014 r. do naszego kraju zawitało 16 mln turystów – dla porównania w 2012 r., kiedy rozgrywano u nas mecze Euro, zagranicznych gości było w Polsce o milion mniej. Oznacza to, że Polska jest w stanie przyciągnąć gości nie tylko przy okazji dużych imprez, ale jest krajem atrakcyjnym sama w sobie. W ciągu 15 lat Polskę odwiedziło 220 mln turystów!

ZOBACZ TEŻ: EXPO 2015. Wzrósł apetyt na Polskę

Polska Organizacja Turystyczna uważa, że wciąż mamy wiele do zrobienia pod względem promowania Polski w świecie. Zadowolonych z pobytu w Polsce jest aż 90 proc. turystów, ale sami są tym zadowoleniem zaskoczeni. Za granicą wciąż bowiem pokutuje obraz Polski jako kraju, który nie ma zbyt wiele do zaoferowania gościom. Już na miejscu okazuje się jednak, że taki obraz jest mylący.

ZOBACZ TEZ: Polak na wakacjach. Co trzeci polski turysta wyjeżdża za granicę [WIDEO]

Na poprawę wizerunku Polski ma wpływ budowa infrastruktury drogowej, lotniczej i hotelowej. Nasz kraj staje się atrakcyjny szczególnie dla dużych firm, które chcą organizować konferencje połączone z ofertą rozrywkową dla ich uczestników. Polska Organizacja Turystyczna podkreśla, że mamy jedną z najnowocześniejszych na świecie baz do prowadzenia takiej działalności – dużą popularnością cieszą się choćby Gdańsk, Warszawa czy Katowice. POT zwraca też uwagę na to, że nie można spocząć na laurach – w końcu im więcej turystów Polska zachęci do przyjazdu, tym więcej pieniędzy zostanie zostawionych w naszym kraju.

TOP 20 NAJPOPULARNIEJSZYCH PAŃSTW ŚWIATA:

1. Francja
2. Stany Zjednoczone
3. Chiny
4. Hiszpania
5. Włochy
6. Turcja
7. Wielka Brytania
8. Niemcy
9. Malezja
10. Meksyk
11. Austria
12. Rosja
13. Ukraina
14. Tajlandia
15. Arabia Saudyjska
16. Grecja
17. Kanada
18. Polska
19. Holandia
20. Singapur

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: