SuperBiz wiadomości Polska utrzymuje pół miliona urzędników! Połowa z nich kosztuje rocznie aż 11 mld zł

Polska utrzymuje pół miliona urzędników! Połowa z nich kosztuje rocznie aż 11 mld zł

17.06.2015, godz. 15:30
Urząd pracy pośredniak
foto: Archiwum

W Polsce w zastraszającym tempie przybywa urzędników. Na etacie w urzędach pracuje 444 tys osób, a w ciągu ostatnich 15 lat przybyło tam ok. 140 tys. nowych etatów. Tymczasem utrzymanie tylko 250 tys. urzędników samorządowych kosztuje ok. 11 mld zł rocznie!

Rozrost armii urzędników postępuje z roku na rok. Nawet Konfederacja Lewiatan postuluje ograniczenie liczby urzędniczych etatów, aby móc podnieść płace urzędników bez nadmiernego wzrostu kosztów.

Sprawdź koniecznie: Ile zarabia polski urzędnik? Pensja, dodatki i trzynastki

Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan nie forsują masowych zwolnień urzędników, ale chcą, aby część etatów po odchodzących na emeryturę pracownikach, po prostu zlikwidować. Bez tego ciężko będzie o regularne podwyżki dla budżetówki – od 2009 r. pensje urzędników są zamrożone. Dopiero od przyszłego roku rząd zaplanował wzrost wynagrodzeń dla pracowników administracji.

– Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest utrzymanie funduszu płac na tym samym poziomie, natomiast prowadzenie do wzrostu wynagrodzeń poprzez zmniejszanie zatrudnienia w sektorze administracyjnym – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan dla serwisu wirtualnemedia.pl. – On puchnie, on rośnie. Gdybyśmy popatrzyli na dane dotyczące zatrudnienia w sferze publicznej w ciągu ostatnich 10 lat, to zobaczylibyśmy, jak silnie zwiększało się zatrudnienie w administracji, a jednocześnie administracji nie przybyło tak strasznie dużo zadań - dodaje.

 

Źródło: wirtualnemedia.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: