SuperBiz wiadomości Polska wyda 57 mln euro na uchodźców

Polska wyda 57 mln euro na uchodźców

05.02.2016, godz. 11:34
Uchodźcy
Akcja "Uchodźcy w Polsce" Ilustracja. foto: Super Express

Kraje Unii Europejskiej przeznaczą 3 mld euro na pomoc syryjskim uchodźcom przebywającym w Turcji. Komisja Europejska wyda na ten cel miliard euro, resztę dopłacą państwa członkowskie. Polska składka to 57 mln euro.

Wysokość pomocowej kwoty uzależniona jest od wielkości PKB. Utworzenie funduszu zapowiedziano 29 listopada ubiegłego roku na szczycie UE-Turcja w Brukseli na temat kryzysu migracyjnego. Uzgodnienie źródeł finansowania odwlekano w  czasie, bo nie wszystkie kraje chciały wydawać na ten cel swoje pieniądze. Na przykład Włochy postulowały, by cała kwota pochodziła z unijnego budżetu, ale ostatnio wycofały się ze swoich żądań.

Zobacz: Firma kurierska - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

Komisja Europejska poinformowała, że zgodziła się zwiększyć kwotę, którą przeznaczy z unijnego budżetu do funduszu z 500 mln euro do 1 mld euro. Wysokość składek ustalono na podstawie wielkości PKB. Według tego algorytmu polska składka wyniesie 2,85 proc. z 2 mld euro, czyli ok. 57 mln euro.

UE liczy, że pieniądze na pomoc humanitarną, edukację i opiekę zdrowotną poprawią warunki życia ponad 2 mln syryjskich uchodźców, przebywających w Turcji, a to z kolei zniechęci ich do nielegalnej imigracji do UE.

Przeczytaj: Banki podnoszą opłaty. Czy mogą to robić do woli?


Fundusz to uzupełnienie uzgodnionego w ubiegłym roku unijno-tureckiego planu działania, który ma na celu zahamowanie fali migracji do UE.

Źródło: rmf24.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: