SuperBiz wiadomości Polska zakupowym rajem dla Ukraińców. Zostawiają u nas miliardy

Polska zakupowym rajem dla Ukraińców. Zostawiają u nas miliardy

30.08.2016, godz. 16:37
Polska zakupowym rajem dla Ukraińców
foto: SHUTTERSTOCK

Ukraińcy jeżdżą na zakupy do Polski. Wbrew pozorom, jest u nas taniej. Nasi wschodni sąsiedzi kupują w Polsce żywność, elektronikę i materiały budowlane.

Kryzys gospodarczy na Ukrainie sprawił, że mieszkańcy tego kraju coraz częściej przyjeżdżają do Polski na zakupy. W samym województwie podkarpackim – jednym z dwóch, które graniczą z Ukrainą, nasi sąsiedzi zostawili w sierpniu 70 mln euro – informuje wschodnik.pl. To całkiem spora kwota, jeżeli weźmiemy pod uwagę sumę, jaką Ukraińcy wydali w Polsce w 2015 roku. Było to ok. 465 mln euro (w przybliżeniu 2 mld złotych). Oprócz Ukraińców, na zakupy do naszego kraju przyjeżdżają Niemcy, a rzadziej – Białorusini i Rosjanie.

Zobacz również: Polska to raj dla pracowników z Ukrainy. Ilu imigrantów przyjęliśmy?

Co ciekawe, we Lwowie są organizowane regularne wycieczki zakupowe do Polski. Mieszkańcy Ukrainy chętnie odwiedzają w celach konsumpcyjnych Rzeszów, Przemyśl i Kraków. Dużą popularnością cieszą się także piesze przejścia graniczne, np. w położonej między Przemyślem a Lwowem Medyce.

Przeczytaj także: Niewolnicy z Ukrainy produkowali lewe papierosy w Polsce!

Izba Celna w Przemyślu podaje, że w 2016 r. Ukraińcy zostawili na Podkarpaciu 315 mln euro. Obywatele Ukrainy kupują w Polsce niemalże we wszystko. Gazeta Wyborcza powołuje się na dane Tax Free, z których wynika, że mieszkańcy Ukrainy zaopatrują się w naszym kraju w: artykuły spożywcze i gospodarcze, materiały budowlane, środki higieniczne, a także – w sprzęt RTV i AGD. Spośród artykułów gospodarstwa domowego i elektroniki Ukraińcy często przywożą do swojego kraju pralki, telewizory i kuchenki mikrofalowe. Ich koszyk zakupowy zawiera również szeroką gamę produktów spożywczych takich, jak wędliny, wyroby mięsne, owoce czy warzywa.

Źródła: wschodnik.pl, wyborcza.biz, przemysl.scelna.gov.pl, wiadomoscihandlowe.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: