SuperBiz wiadomości Polski banknot uznany za najlepszy na świecie [ZDJĘCIA]

Polski banknot uznany za najlepszy na świecie [ZDJĘCIA]

17.05.2017, godz. 10:29
Banknot kolekcjonerski
Banknot kolekcjonerski: 1050. rocznica Chrztu Polski foto: NBP

Polskie banknoty są często doceniane na świecie. Tym razem wyróżniono kolekcjonerski nominał 20 złotych wydany z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. Został on uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski świata!

Na awersie banknotu przedstawiono stylizowane portrety Mieszka I i Dobrawy. Z kolei na odwrocie uwieczniono wizerunek katedry gnieźnieńskiej. Banknot został zaprojektowany przez K. Michalczuka, jego wymiary wynoszą 144 x 77 mm i został wyemitowany w nakładzie 35 tysięcy sztuk.

Zobacz również: Skandal w Finlandii: Scena egzekucji na monecie 5 euro

Banknot zyskał prestiżowe wyróżnienie na Currency Conference, która odbyła się w Kuala Lumpur. Ex aequo to samo wyróżnienie otrzymał Bank Centralny Chin za banknot 100-juanowy. Nagroda, przyznawana przez International Association of Currency Affairs (IACA), jest jedną z najbardziej cenionych w branży producentów banknotów.

Nagroda przyznana Narodowemu Bankowi Polskiemu jest kolejnym wyróżnieniem dla banknotów emitowanych przez NBP i wyprodukowanych przez PWPW S.A. Przed dwoma laty nagrodzony został banknot na podłożu polimerowym - "Setna rocznica utworzenia Legionów Polskich".

Currency Conference to organizowane od 1992 r. coroczne wydarzenie skupiające przedstawicieli banków centralnych, instytucji finansowych i innych podmiotów zaangażowanych w politykę monetarną i przemysł związany z papierami wartościowymi na całym świecie.

Sprawdź także: 500-złotowy banknot NBP z Sobieskim już w obiegu! [GALERIA]

Przypomnijmy, że banknot z Mieszkiem I i Dobrawą wszedł do obiegu to 12 kwietnia 2016 r. Na zlecenie NBP banknoty wyprodukowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Wszystkie monety i banknoty emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

 

Źródło: NBP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: