SuperBiz wiadomości Polski banknot z Piłsudskim najlepszy na świecie!

Polski banknot z Piłsudskim najlepszy na świecie!

18.05.2015, godz. 14:54
Banknot NBP z Piłsudskim
Banknot NBP z Piłsudskim foto: Archiwum

Wielkim sukcesem chwali się Narodowy Bank Polski. Kolekcjonerski 20-złotowy banknot z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego został uznany za najlepszy na świecie. To pierwszy banknot z naszego kraju wykonany z polimeru.

NBP wprowadził banknot z Piłsudskim do sprzedaży w 2014 r. Wydrukowano 50 tys. sztuk, które sprzedawano za 60 zł. Powodem wyemitowania banknotu była 100. rocznica utworzenia Legionów Polskich.”Na przedniej stronie pieniądza znajduje się wizerunek Marszałka Józefa Piłsudskiego, a na odwrotnej – orzełka legionowego i odznaki I Brygady Legionów Polskich, a także Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari nadanego Marszałkowi. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle precyzyjnie wykonany hologram z wizerunkiem Belwederu, umieszczony w przezroczystym polu banknotu” - pisze na swojej stronie NBP.

Zobacz także: Tanie podróżowanie: Szybki "Słoneczny" z Warszawy do Ustki juz za 35 zł w te wakacje

Powrót pomysłu sprzed lat

Wyjątkowy banknot z marszałkiem został doceniony w Kanadzie podczas Currency Conference, w której wzięło udział ponad 70 banków centralnych i instytucje emisyjne z całego świata. Nasz banknot został uznany za najlepszy na świecie ex aequo z banknotami kolekcjonerskimi ze Szkocji i Nigerii. Co ciekawe, zwycięski projekt z Polski został opracowany na podstawie pracy z wczesnych lat 90-tych, kiedy chciano wprowadzić do obiegu banknot z Piłsudskim o nominale 5 mln złotych, jednak te plany pokrzyżowała denominacja. I tak wyjątkowy banknot powrócił po kilkunastoletnim pobycie w szufladzie, jako kolekcjonerska 20-złotówka.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: