SuperBiz wiadomości Polski budżet ma nadwyżkę. Prawie MILIARD złotych

Polski budżet ma nadwyżkę. Prawie MILIARD złotych

20.03.2017, godz. 18:43
Banknoty
Banknoty foto: SHUTTERSTOCK

Wygląda na to, że zapowiedzi rządu Prawa i Sprawiedliwości, który właściwie od chwili uformowania zapowiadał poprawę ściągalności podatku VAT, zaczynają przynosić pierwsze wymierne skutki. Budżet państwa, zgodnie ze stanem na luty br., zanotował nadwyżkę w niebagatelnej kwocie 900 mln zł.

Dochody Polski w miesiącach styczeń-luty br. osiągnęły poziom prawie 61 mld zł, co oznacza, że zrealizowane zostało  niemal 20 proc. budżetu na cały rok. Tak wynika z szacunków Ministerstwa Finansów. Dochody z podatków, rok do oku, wzrosły aż o prawie 26 proc., z czego prawie 10 mld zł stanowią wpływy z podatku VAT. Wygląda więc na to, że rząd skutecznie poradził sobie z tymi, którzy tej daniny na rzecz państwa unikali.

ZOBACZ TEŻ: Jak ministerstwo finansów chce uszczelnić VAT

Jako że nasze dochody są wyższe niż wydatki, w polskim budżecie jest aż 900 mln zł nadwyżki. Ministerstwo Finansów przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem, zaznaczając, że to, czy faktycznie udało się uszczelnić system podatkowy, będzie można powiedzieć dopiero za kilka miesięcy, kiedy całkowicie uwidoczni się obraz poprawy ściągalności VAT-u.

Źródło: rp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: