SuperBiz wiadomości Polski Kongres Gospodarczy [ZDJĘCIA]

Polski Kongres Gospodarczy [ZDJĘCIA]

27.01.2016, godz. 17:19
Polski Kongres Gospodarczy
Polski Kongres Gospodarczy foto:

Premierzy Jerzy Buzek, Mateusz Morawiecki, Jerzy Hausner oraz przedstawiciele dużych polskich firm wymieniali swoje poglądy i uwagi na temat polskiej i europejskiej gospodarki na Polskim Kongresie Gospodarczym w Warszawie.

Tegoroczny Polski Kongres Gospodarczy odbywał się pod hasłem "Stop biurokratyzmowi". - Nowoczesne państwa konkurują jakością współpracy między przedsiębiorcami a urzędnikami. Dlatego rząd stawia na współpracę, a nie rywalizację – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Sprawdź również: Podatek bankowy już uderza w klientów. PKO podnosi opłaty

Wszystkie grupy prezentujące swe opinie na kongresie są zgodne co do jednego. W Polsce trzeba stworzyć konkretną platformę współpracy między rządem a przedsiębiorcami. Konsultacje społeczne przy tworzeniu ważnych ustaw nie mogą być fikcją. One muszą dawać konkretne rezultaty w postaci przepisów przyjaznych stronie publicznej i prywatnej. Przepisy nie mogą hamować rozwoju firm i co za tym idzie -  gospodarki.

Tymczasem sytuacja jest poważna. Prowadzenie biznesu w naszym kraju wiąże się z błądzeniem w gąszczu przepisów. Niestety, niekiedy wręcz absurdalnych przepisów. Jak wyliczyli eksperci w Polsce tylko w minionym roku powstało 28 tys. stron aktów prawnych. Aby uczciwy sumienny przedsiębiorca mógł wszystko przestudiować, musiałby każdego roboczego dnia poświęcać niemal 4 godz. na studiowanie nowych przepisów. Niestety, to jest nierealne.

Panel z zakresu legislacji prowadził zastępca redaktora naczelnego „Super Expressu” Hubert Biskupski. Tutaj młodzi przedsiębiorcy skarżyli się na brak porozumienia na linii ustawodawcy-przedsiębiorcy. Przyznali, że jeśli już do konsultacji społecznych dojdzie, to rządzący nie biorą pod uwagę podpowiedzi przedsiębiorców, których dane regulacje miałyby dotyczyć. Prowadzi to do tworzenia przepisów bezużytecznych lub nawet blokujących rozwój firm. Na koniec padła ważna deklaracja. - Zachęcamy firmy do  informowania nas o swoich uwagach do aktów prawnych – powiedział  Mariusz Haładyj wiceminister resortu rozwoju. Miejmy nadzieję, że urzędnicy będą je brali pod uwagę przy tworzeniu aktów prawnych.

Polski Kongres Gospodarczy to cykliczne wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej. Tegoroczna edycja odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

autor: Agnieszka Grotek zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: