SuperBiz wiadomości Polski nauczyciel może dostać milion dolarów!

Polski nauczyciel może dostać milion dolarów!

14.12.2016, godz. 11:45
dolary
foto: dreamstime

Jest jednym z najlepszych nauczycieli na świecie. Jego kandydatura została wyłoniona z aż 20 tys. zgłoszeń. Teraz znalazł się wśród 50 półfinalistów. Mowa tu o Mariuszu Zyngierze, nauczycielu przedmiotów zawodowych z Połańca (woj. świętokrzyskie). Pedagog ma szansę na zdobycie prestiżowej Światowej Nagrody Nauczycielskiej, która wynosi aż milion dolarów (ok. 4,16 mln zł).

Zyngier uczy już od 25 lat, jak sam podkreśla, nawet nie wie, kiedy to zleciało. Zaznacza, że swojej decyzji o wybraniu zawodu nigdy nie żałował. Naucza w Zespole Szkół w Połańcu, dając przygotowanie przyszłym energetykom i elektronikom. Uczniowie Zyngiera, zarażeni przezeń pasją, angażują się w ważne projekty. Opracowali chociażby świecącą laskę dla niewidomych, dzięki której ci widoczni są z większej odległości. Laska, korzystając z wmontowanego czujnika światła, dostosowuje poziom podświetlenia do warunków na dworze. Sprawia to, że oświetlenie jest dyskretne i nie przeszkadza innym przechodniom.

ZOBACZ TEŻ: 5 tys. nowych miejsc pracy dla nauczycieli. Minister ogłasza, ZNP wyśmiewa

Wychowankowie Zyngiera skonstruowali także „zegarek” dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. W rzeczywistości jest to bardzo precyzyjny lokalizator. Oba wynalazki były nagradzane za granicą. Teraz przyszedł czas na nominację dla Zyngiera. Światowa Nagroda Nauczycielska (Global Teacher Prize), nazywana szkolnym Noblem, przyznawana jest po raz trzeci. Pedagog z Połańca jest jedynym Polakiem, który w 2016 r. zakwalifikował się do finałowej pięćdziesiątki nauczycieli z całego świata. W zeszłym roku na liście także była Polka, nauczycielka wczesnoszkolna z Olsztyna.

ZOBACZ TEŻ: Będą nowe zasady wynagradzania nauczycieli?

Nagrodę ufundowano, by docenić nauczycieli, którzy przyczyniają się do zmiany oblicza wykonywanego zawodu i zmotywować do takiego zachowania innych pedagogów. Z pięćdziesięciu nominowanych w lutym przyszłego roku zostanie wyłoniona finałowa dziesiątka. A najlepszego nauczyciela poznamy w marcu na ceremonii w Dubaju podczas Globalnego Forum Umiejętności i Edukacji. Trzymamy kciuki za Mariusza Zyngiera!

Źródło: wyborcza.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: