SuperBiz wiadomości Polski raj podatkowy. W jednej z gmin daniny są niskie, a mimo to zarabia!

Polski raj podatkowy. W jednej z gmin daniny są niskie, a mimo to zarabia!

08.05.2017, godz. 15:24
Banknoty polskie
50 zł - król Kazimierz III Wielki foto: SHUTTERSTOCK

Radomyśl Wielki to podkarpacka gmina, w której podatki są jednymi z najniższych w Polsce, a mimo to jej wpływy budżetowe stale rosną. Jak to możliwe?

- Nie obciążamy zanadto naszych mieszkańców, a jednocześnie dysponujemy takimi wpływami do budżetu, aby móc dokonywać prorozwojowych inwestycji. W tym roku wszystkie nasze dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej przekroczą rekordowe 10 mln zł – mówi burmistrz Radomyśla Józef Rybiński cytowany przez biznes.onet.pl.

ZOBACZ TEŻ: Które kraje należą do rajów podatkowych i dlaczego są tak nazywane? [LISTA]

Gmina Radomyśl Wielki, według czasopisma „Wspólnota” zajmuje dziewiąte miejsce w Polsce pod względem niskich podatków dla mieszkańców i przedsiębiorców. A mimo to zarabia. „W 2016 r. dochody z tytułu podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego, od środków transportu, których stawki zależą od decyzji samorządu gminy, wyniosły 3,92 mln zł. Dla porównania w 2010 r. stanowiły kwotę 2,75 mln zł” - podaje biznes.onet.pl.

ZOBACZ TEŻ: Malta ma genialny sposób na zarobek. Bierze 1 mln euro i daje unijny paszport!

Jak to możliwe? Jak wskazuje portal, niskie podatki przyciągają do gminy przedsiębiorców spoza niej, sami mieszkańcy również chętniej zakładają tu swoje biznesy. Obniżenie podatków paradoksalnie staje się więc motorem dla rozwoju gminy.

Źródło: biznes.onet.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: