SuperBiz wiadomości Polskie kobiety mają lepiej niż niemieckie? Poprawa sytuacji na rynku pracy

Polskie kobiety mają lepiej niż niemieckie? Poprawa sytuacji na rynku pracy

03.03.2017, godz. 09:54
Klawiatura
foto: Materiały prasowe

Coraz mniej Polek pozostaje bez pracy, a ponadto więcej kobiet zatrudniana jest w pełnym wymiarze godzin. Te dwa czynniki zapewniły Polsce awans o trzy miejsca, z 12. na 9. pozycję, w rankingu PwC "Women in Work Index", w którym analizie poddano sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach. Co ciekawe, wypadamy w nim dużo lepiej niż m.in. Wielka Brytania, Francja czy Niemcy.

Polska zanotowała największy awans spośród wszystkich krajów OECD uwzględnionych w raporcie. Jest on związany przede wszystkim z dużym spadkiem bezrobocia wśród kobiet – z 18 proc. do 8 proc. w 2015 r. Przyczyniła się do tego także jedna z najmniejszych różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn – wskaźnik tzw. pay gap w naszym kraju wynosi obecnie 7 proc. Mniejszą różnicą w zarobkach pań i panów mogą pochwalić się jedynie Nowa Zelandia i Słowenia. Jak wskazuje PwC, gdyby tempo wzrostu wynagrodzeń kobiet w Polsce utrzymało się, różnica w zarobkach przedstawicieli obu płci mogłaby zostać zniwelowana już w 2021 r., czyli najszybciej spośród wszystkich krajów poddanych badaniu.

Sprawdź także: Rynek pracy 2017: łatwiej zmienisz pracę i wynegocjujesz podwyżkę

– Rosnąca pozycja Polski w rankingu PwC Women in Work Index to kolejny przykład tego, jak wiele udało nam się osiągnąć w ciągu ostatnich lat dynamicznego rozwoju gospodarczego. Osobiście cieszy mnie fakt, że polscy przedsiębiorcy stawiają na kobiety, doceniając ich potencjał i kompetencje. Wyzwaniem ciągle pozostaje jednak zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych – komentuje Anna Sieńko, partner w PwC.
Na pierwszych miejscach zestawienia znalazły się tradycyjnie kraje nordyckie: Islandia, Szwecja i Norwegia. Stawkę zamykają zaś Meksyk, Korea Płd. i Grecja. Z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, oprócz Polski, w pierwszej dziesiątce, na piątek pozycji, znalazła się jeszcze Słowenia.

Czytaj też: Z powodu 500 plus z pracy odeszło 150 tys. kobiet

Ranking PwC "Women in Work Index" powstaje na podstawie analizy szeregu wskaźników, takich jak: stopa bezrobocia, dostęp kobiet do rynku pracy, rodzaj zatrudnienie (pełny lub niepełny wymiar godzin), a także bezpieczeństwo pracy i różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn. Najnowsza edycja raportu obejmuje dane za 2015 r.

Źródło: PwC

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: