SuperBiz wiadomości Polskie owoce i warzywa są wyjątkowo tanie

Polskie owoce i warzywa są wyjątkowo tanie

25.08.2016, godz. 12:48
Warzywa, owoce, jedzenie
foto: SHUTTERSTOCK

Sezon na krajowe owoce i warzywa w pełni. W tym roku jest wyjątkowo dużo śliwek, gruszek, jagód, kapusty i cebuli. Niektóre warzywa są nawet o połowę tańsze niż przed rokiem.

W tym roku wiele krajowych warzyw i owoców kosztuje mniej niż w ubiegłym roku. Jak podaje giełda w Broniszach śliwki i gruszki są o 10 proc. tańsze. Śliwki kosztują w hurcie od 1 zł (węgierki) do 4 zł za kg (odmiany wielkoowocowe, a gruszki klapsy można kupić od 2,30 zł do 3 zł za kg. Aż o 20 proc. mniej płacimy za jagody, które w hurcie kosztują 12 zł za kg. Jest też duża podaż jabłek. W Broniszach większość odmian jest w cenie od 1,20 do 1,50 za kg.

Zobacz: Handel grzybami tylko z atestem

Tańsze niż przed rokiem są też warzywa. Na giełdzie w Broniszach cebula biała jest o 20 proc. tańsza w porównaniu z cenami sprzed roku. Sprzedawana jest w workach po 10 kg w cenie 60 groszy do 1 zł za kilogram. Fasola szparagowa kosztuje od 3 do 4 zł za kilogram (opakowania po 5 kg). Marchew jest aż o połowę tańsza i kosztuje od 40 do 80 groszy za kilogram. Podobna sytuacja jest z białą kapustą, którą kupić można w hurcie od 30 do 50 gr za kilogram.

Zobacz: Kasy fiskalne do wymiany. Koszt rewolucji to nawet 4 mld zł

Tanie są też pomidory. Cena za kilogram waha się od 3 zł (zwykłe)  do 4,5 zł (malinowe). Ziemniaki można kupić już od 40 groszy za kilogram.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: