SuperBiz wiadomości Polskie PKS-y konsolidują ofertę

Polskie PKS-y konsolidują ofertę

14.10.2016, godz. 08:11
Gimbus - autobus szkolny
foto: EAST NEWS

Po tym, jak na na rynek wszedł Polski Bus, oferta międzymiastowych połączeń autobusowych zmieniła się diametralnie. Ceny bilety poszły w dół, doszło również do kilku fuzji.

Polski Bus nie dał rady utrzymać się na wszystkich rynkach, ale za to ujednolicił ofertę z kilkoma lokalnymi przewoźnikami, m.in. Żak Express i Garden Service – pisze wyborcza.biz. Dzięki temu na oficjalnej stronie Polskiego Busa można znaleźć oferty sześciu firm, które zawarły porozumienie.

Fuzji dokonał również Mobilis. Pięć lat temu grupa Mobilis przejęła 10 firm świadczących usługi przewozowe w różnych częściach Polski, głównie w województwach mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Jak powiedział wspomnianemu serwisowi Dariusz Załuska, prezes zarządu Mobilis, konsolidacja pozwala uniknąć dublowania się ofert, łatwiej jest reagować na zmiany rynkowe oraz można sprawniej zarządzać rezerwowym taborem, a w efekcie – osiągnąć wyższe zyski. Połączenie niewielkich podmiotów wpłynęło na poprawę usług, z których korzysta ok. 600 tys. pasażerów.

Przeczytaj również: Kaczyński o Mierzei Wiślanej: To element planu Morawieckiego

W kwietniu br. powstał Super PKS, który zjednoczył usługi lokalnych PKS-ów dysponujących nowoczesnymi pojazdami – PKS Suwałki i PKS Elbląg. Klienci obu przewoźników mogą korzystać z jednej platformy sprzedażowej i ujednoliconej oferty połączeń.

Zobacz także: Twórca mBanku szykuje coś lepszego od depozytów

Już niebawem może dojść do kolejnej, interesującej konsolidacji w województwie podlaskim – pisze Wyborcza. PKS Białystok, który w 2015 r. odnotował 3 mln zł netto straty, liczy na konsolidację z PKS Suwałki, Łomża, Zambrów i Siemiatycze. Wszystkie spółki podlegają urzędowi marszałkowskiemu. Nowa spółka mogłaby dostać dotację od samorządu. Wcześniej lokalni przewoźnicy autobusowi nie otrzymywali tego typu wsparcia od województwa. PKS Suwałki to godny polecenia partner, ponieważ dysponuje nowoczesnymi pojazdami.

Nie wszystkie rynki zostały zdominowane przez Polskiego Busa. Przykładowo, w województwie podkarpackim prym wiedzie firma Marcel. Przewoźnik oferuje dużą liczbę połączeń. Miesięcznie obsługuje ok. 400 tys. pasażerów, a w 2015 r. z jej usług skorzystało 400 tys. osób.

Oprac. na podst. wyborcza.biz, superpks.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: