SuperBiz wiadomości Polskiego singla nie stać na samodzielne mieszkanie

Polskiego singla nie stać na samodzielne mieszkanie

30.08.2016, godz. 19:00
samotna kobieta
foto: EAST NEWS

W ponad połowie europejskich stolic single nie mają szans na samodzielne utrzymanie mieszkania - również w Polsce. I choć średnia pensja na rękę wynosi u nas 2866,94 zł, to w rzeczywistości jest ona duża niższa. Portal numbeo wyliczył, że koszt życia w Warszawie (wraz z najmem mieszkania) to blisko 3,5 tys. zł.

Najnowsze dane GUS mówią, że średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło poziom 4019,08 zł brutto (dane za II kw.). Jest to przede wszystkim kwota przed odliczeniem podatków i wszelkich składek. Dodatkowo GUS zlicza jedynie pracowników etatowych i to w firmach powyżej 9 pracowników. Stąd trzeba przyjąć, że rzeczywista średnia płaca może być nawet dwukrotnie niższa.

Zobacz też: Bezrobocie w Polsce. Tylko 7 krajów w UE ma niższe [INFOGRAFIKA]

Rodzime wynagrodzenia netto w 2015 roku zajęły dopiero 22. miejsce na 30 krajów przebadanych przez Eurostat - podaje "Obserwator Finansowy". Serwis na podstawie danych zebranych przez portal numbeo, przedstawił sytuację finansową osób żyjących w pojedynkę.

Należy podkreślić, że nie są to szacunki oficjalnych instytucji jak GUS czy Eurostat. Opierają się one na danych zbieranych wprost od obywateli poszczególnych państw, którzy podają informacje m.in. o cenach podstawowych produktów spożywczych, nieruchomości, komunikacji publicznej i prywatnej oraz internetu. I przede wszystkim swoich zarobków.

Portal numbeo szacuje, że na utrzymanie warszawski singiel wyda prawie 4,4 tys. zł miesięcznie (w tym 1,6 tys. zł na kawalerkę poza centrum). Jednocześnie pensja młodego mieszkanca stolicy została oszacowana na 3,6 tys. zł (GUS wylicza ją na 4 tys. zł netto, ale jak powyżej, zlicza jedynie etaty, pomija małe firmy i sumuje wszystkie dodatki, premie itp.)

Taki statystyczny singiel, aby wyjść na zero lub na niewielki puls, powinien podjąć kilka kroków - podaje numbeo. Po pierwsze wynająć mieszkanie do spółki z drugą osobą. Już tutaj zaoszczędzimy ok. 700 zł.  Podobną kwotę można uzyskać rezygnując z pojazdu na rzecz komunikacji miejskiej.

Aby utrzymać domowy reżim budżetowy serwis podaje też inne wytyczne: wyjście do kina czy na kawę jedynie dwa razy w miesiącu, jedzenie posiłków na mieście (5 proc. z wszystkich w miesiącu), okazjonalnie spożywanie alkoholu i całkowite niepalenie tytoniu, korzystanie z taksówki raz w miesiącu, wydatki na ubrania jedynie do 50 zł miesięcznie, co miesiąc karnet do klubu fitness oraz dwutygodniowe wakacje w roku w wersji standard.

W połowie krajów przeciętne wynagrodzenie mieszkańca stolicy wystarczy, aby utrzymać się, mieszkając w wynajętym pokoju. Do tego grona zalicza się też Polska, choć z najniższą nadwyżką w domowym budżecie singla. W 15 krajach przeciętna pensja wystarczy na skromne życie i mieszkanie w samodzielnym dwupokojowym mieszkaniu - czytamy w "Obserwatorze".

Sprawdź również: Apple podał datę premiery iPhone'a 7

W najlepszej sytuacji są single z Zurychu. Zarabiając ponad 23 tys. zł miesięcznie (netto), muszą wydać jedynie 11,8 tys. zł na oszczędne życie. W podobnie rysuje się budżet singli z Luksemburga oraz skandynawskich stolic: Oslo, Kopenhagi, Sztokholmu oraz Helsinek.

Na przeciwległym biegunie są single z południa i wschodu Europy. najgorsza sytuacja jest w Kijowie, gdzie ze średnią pensją niecałego tysiąca złotych, singiel nie tylko nie wynajmie sam pokoju, ale nie zrobi tego również z grupą przyjaciół. Równie złe szacunki dotyczą stolicy Mołdawii - Kiszyniowa.

 

Źródło: Obserwator Finansowy

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: