SuperBiz wiadomości Pomoc dla frankowiczów nieopodatkowana. Jest projekt rozporządzenia MF

Pomoc dla frankowiczów nieopodatkowana. Jest projekt rozporządzenia MF

10.08.2017, godz. 18:24
UOKiK stanął w obronie frankowiczów
foto: SHUTTERSTOCK

Pomysł pomocy dla tych, którzy zaciągnęli kredyt we frankach, a okazał się dla nich niekorzystny dzieli opinię społeczeństwa. Prezydencki projekt tzw. ustawy frankowej został już przesłany do Kancelarii Sejmu na początku sierpnia. Pozytywnie oceniła go Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski. Przed jego skutkami ostrzegało m.in. Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Projekt rozporządzenia dotyczącego frankowiczów przedstawiło także Ministerstwo Finansów.

Propozycja Ministerstwa Finansów zakłada umorzenie zobowiązań kredytowych lub niższe od nominalnych spłat kwoty kredytu hipotecznego, które nie będą objęte podatkiem dochodowym.
Rozporządzenie ma być odpowiedzią na postulaty Związku Banków Polskich oraz nawiązywać do podobnego rozporządzenia z maja 2015, które oferowało wsparcie frankowiczom po tzw. czarnym czwartku. Propozycja resortu finansów ma zakładać pomoc dla kredytobiorców, którzy zadłużyli się przed 15 stycznia 2015 roku. Zaniechanie poboru podatku dochodowego dotyczyłoby natomiast części zobowiązania, która "opiewa na wartość umorzonego kredytu oraz odsetek, prowizji oraz wszelkich opłat, które były warunkiem koniecznym dla zawarcia umowy kredytu".

Zobacz także: Nowa ustawa nie obejmie 200 tys. frankowiczów - alarmuje Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu


Ministerstwo uzasadnia: „Proponowany w niniejszym projekcie zakres zaniechania poboru podatku od osób fizycznych obejmuje dochody (przychody) z tytułu umorzenia zobowiązań kredytowych wobec kredytobiorców, jak również niższej od nominalnej spłaty kwoty kredytu, niezależnie od waluty, w której kredytobiorca zaciągnął kredyt". Uzasadnienie wskazuje także, że z zaniechania będą mogli skorzystać „nie tylko kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt na własne cele mieszkaniowe, nominowany we franku szwajcarskim czy indeksowany do tej waluty, ale również w złotym, euro czy innej obcej walucie."
Resort przypomina również, że podatnik, któremu bank umorzył zobowiązanie z tytułu kredytu, jest obowiązany do uwzględnienia takiego przychodu w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym go uzyskał i obliczenia należnego podatku od łącznej sumy dochodów.

 

Sprawdź również: Szokujący pomysł UE! Bank w tarapatach nie wypłaci klientom ich pieniędzy

Rozporządzenie miałoby mieć zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia 31 grudnia 2018 r.

 

Polecamy: Mieszkanie Plus eksmisja. Prezydent podpisał ustawę, która umożliwia wyrzucanie lokatorów na bruk

 

Źródło: /businessinsider.pl /PAP

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: