SuperBiz wiadomości Pomoc dla młodych bezrobotnych przegłosowana. Pracodawcy otrzymają 3 mld zł

Pomoc dla młodych bezrobotnych przegłosowana. Pracodawcy otrzymają 3 mld zł

25.09.2015, godz. 12:50
PRACA ROLNICY BUDOWLAŃCY EKSPEDIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Posłowie przegłosowali nowelizację ustawę, która zapewnia przez rok refundację zatrudnia dla pracodawców, którzy przyjmą bezrobotnych do 30 roku życia. Przez pierwszy rok pracy będą oni otrzymywać z Funduszu Pracy comiesięczny zwrot w wysokości pensji minimalnej. Szacuje się, że dzięki temu zatrudnienie znajdzie 100 tys. młodych osób.

Za przyjęciem zmian autorstwa koalicji PO-PSL, w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, głosowało w piątek 400 posłów - 2 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu - podaje serwis Bankier.pl.

Zobacz również: Na tych pięciu stanowiskach brakuje chętnych do pracy

Nowe przepisy zakładają, że od stycznia przyszłego roku, pracodawcy będą mogli otrzymać refundację zatrudnienia osoby bezrobotnej, który nie ukończyła 30. roku życia. Wówczas przez rok co miesiąc, będą oni dostawać pomoc w kwocie pensji minimalnej. Przez kolejne 12 miesięcy będą mieli obowiązek dalszego zatrudnienia i płacenia pracownikowi z własnych środków. Pracodawcy będą mieli jednak dostęp do Krajowego Funduszu Szkoleniowego i pieniędzy na podnoszenie kwalifikacji zatrudnionych.

- Prognozuje się, iż ze wsparcia skorzysta 20 proc. spośród wszystkich uprawnionych osób do 30. roku życia (114 832 osoby), spośród których z 90 proc. (103 349 osób) pracodawcy przedłużą umowy o pracę (dzięki czemu nie będą zobowiązani zwrócić uzyskanego wsparcia wraz z ustawowo naliczonymi odsetkami) - wyliczył rząd w stanowisku do projektu ustawy.

Z pomocy będą wykluczeni pracodawcy, którzy w ciągu ostatniego pół roku zwalniali pracowników. Chodzi o wykluczenie wyłudzania pieniędzy z Funduszu Pracy, polegającego na zwalnianiu obecnie zatrudnionych i zastępowanie ich bezrobotnymi do 30. roku życia. Teraz nowelizacja ustawy trafi do Senatu.

 

Źródło: Bankier.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: