SuperBiz wiadomości Pomysł na firmę: kantor wymiany walut

Pomysł na firmę: kantor wymiany walut

07.09.2016, godz. 09:00
Kantor wymiany walut
foto: EAST NEWS

Punkt wymiany walut najlepiej zlokalizować przy głównej ulicy, w galerii handlowej, na lotnisku lub dworcu kolejowym. Oprócz działalności w konkretnej lokalizacji warto pomyśleć też nad e-kantorem.

Aby zostać właścicielem prężnie działającego kantoru, trzeba założyć działalność gospodarczą. Ale uwaga! Zgodnie z prawem kantor wymiany walut to działalność gospodarcza regulowana i wymaga wpisu do odpowiedniego rejestru. W tym konkretnym przypadku trzeba wpisać działalność do rejestru działalności kantorowej prowadzonego przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Właścicielem kantoru może zostać każdy, kto nie został skazany prawomocnie wyrokiem za przestępstwo skarbowe albo za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Trzeba pamiętać tez o tym, że zaświadczenie o niekaralności musi być przedkładane co roku organowi prowadzącemu rejestr (Prezes Narodowego Banku Polskiego).

Odpowiedni lokal

Kantor powinien odpowiadać wytycznym dotyczącym kantoru zamieszczonym w rozporządzeniu ministra finansów do ustawy o prawie dewizowym.  Zgodnie  z tymi wymaganiami pomieszczenie, w którym znajduje się kantor, powinno spełniać warunki techniczne i organizacyjne niezbędne do bezpiecznego i prawidłowego wykonywania czynności związanych z wymianą walut. Kantor należy wyposażyć m.in. w:
- umieszczoną na zewnątrz, w widocznym miejscu, nazwę "kantor", ze wskazaniem adresu oraz dni i godzin prowadzenia działalności kantorowej;
-  tablicę informacyjną przedstawiającą:
a) wykaz skupowanych i sprzedawanych wartości dewizowych oraz aktualne ceny (kursy) ich kupna i sprzedaży,
b) informację o wydawaniu dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych, na okaziciela lub imiennych,
c) informację, że wartość kupna lub sprzedaży zagranicznych środków płatniczych nie może przekroczyć w ramach jednej umowy równowartości 20 tys. euro;

W kantorze należy zapewnić ekspozycję bieżących komunikatów Narodowego Banku Polskiego zawierających informacje o walutach będących przedmiotem obrotu.

Do prowadzenia kantoru nie potrzebujesz dużego lokalu. W tym wypadku najważniejsza jest lokalizacja. Jeśli planujesz otworzyć kantor w mieście odwiedzanym przez turystów, to punkt wymiany walut  najlepiej umiejscowić na trasach turystycznych, przy głównych ulicach i oczywiście na dworcach autobusowym, kolejowym i lotnisku. Warto też rozważyć lokalizację niewielkiego punktu w galerii handlowej.  A jeśli chcesz mieć kantor w miejscowości przygranicznej, to poszukaj miejsca przy trasach szybkiego ruchu i oczywiście w okolicy przejścia granicznego. Kantor musi być odpowiednio urządzony. Aby pieniądze i pracownicy byli bezpieczni, warto zamontować przy stanowiskach kasowych mocne, wręcz kuloodporne szyby i drzwi. Trzeba mieć też profesjonalny sejf (dobra jest też skrytka w banku). Poziom bezpieczeństwa poprawią  również kamery przemysłowe. Zatrudnianie dodatkowej ochrony w tym wypadku raczej nie jest konieczne – chyba że okolica jest wyjątkowo niebezpieczna.

Przeszkolony personel

W kantorze musisz zatrudnić profesjonalną kadrę. W tym wypadku też trzeba trzymać się ustawowych wymogów. Czynności związane z obrotem dewizami mogą wykonywać tylko osoby, które nie zostały skazane prawomocnie za przestępstwo skarbowe albo za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Pracownicy muszą posiadać udokumentowane fachowe przygotowanie do wykonywania tych czynności tj. ukończony kurs obejmujący zagadnienia dotyczące działalności kantorowej lub pracę w banku, co najmniej 1 rok na stanowisku w zakresie obsługi transakcji walutowych.

Rejestr działalności kantorowej

Jeśli przedsiębiorca ma już działalność gospodarczą oraz przystosowany lokal do prowadzenia kantoru, może wystąpić o wpisanie do rejestru działalności kantorowej prowadzonego przez  prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wniosek należy złożyć w oddziale okręgowym Narodowego Banku Polskiego odpowiednim ze względu na miejsce prowadzenia działalności kantorowej.

Złożenie wniosku wiąże się z opłatą skarbową, która wynosi  1.087 zł. Dowód  wpłaty należy złożyć wraz z wnioskiem. Wpis do rejestru dokonywany jest w Centrali NBP odpowiednio w terminie 7 dni od daty wpływu kompletnego wniosku lub w terminie 7 dni od dnia wpływu uzupełnionego wniosku lub oświadczenia.

Po uzyskaniu wpisu do rejestru NBP przedsiębiorca może rozpocząć działalność. Ale musi jeszcze pamiętać o tym, by NBP powiadomić o rozpoczęciu swojej działalności w ciągu 7 dni.

Walutowy biznes

Samo prowadzenie kantoru i praca w takim miejscu wymaga bardzo dużej skrupulatności. Każdą transakcję trzeba wpisać w specjalnej ewidencji prowadzonej przez kantor. Taki spis ma teoretycznie ułatwiać wykrycie osoby odpowiedzialnej za wprowadzanie fałszywek do obrotu.

Właściciel kantoru zwykle zarabia na różnicach kursowych walut. Ale jak kantor będzie w atrakcyjnej lokalizacji, to są szanse na to, że większość zysków będzie zależała od obrotu, a nie od sytuacji na rynkach walutowych.

Dodatkowo można zwiększyć zyski, oferując swoje usługi w Internecie. Ale w takiej sytuacji, gdy chciałbyś prowadzić także e-kantor  trzeba jeszcze załatwić formalności związane z ochroną danych osobowych w biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

O tym w jaki sposób rozkręcić biznes przeczytasz w książce "45 nowych pomysłów na biznes". To już druga część naszego poradnika dla wszystkich, którzy marzą o własnej firmie oraz dla tych, którzy interesują się gospodarką, rynkiem pracy i small biznesem. Książka dostępna jest w kioskach na terenie całego kraju w cenie 14,99 zł.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: