SuperBiz wiadomości Dodatkowe 10 tys. zł na emeryturze. Jest jeden WARUNEK

Dodatkowe 10 tys. zł na emeryturze. Jest jeden WARUNEK

13.03.2017, godz. 10:17
MORAWIECKI POMOŻE?
foto: Super Express

Rząd konsekwentnie zrealizował obietnicę wyborczą prezydenta Dudy i obniżył wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 października b.r. Przejście na emeryturę ma nie być obligatoryjne, jednak nie jest tajemnicą, że nowy pomysł jest olbrzymim obciążeniem dla budżetu państwa, więc każdy, kto nie zdecyduje się na odejście będzie mile widziany. Wicepremier, Mateusz Morawiecki wpadł więc na pomysł, jak zachęcić Polaków do pozostania w pracy. Dać im po 10 tys. zł.

Zachętą to pozostania w pracy w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego ma być otrzymanie dodatkowych pieniędzy od rządu. To na razie projekt, ale zakłada, że ci, którzy zdecydują się na zatrudnienie jeszcze przynajmniej dwa lata, mieliby otrzymać kwotę ok. 10 tys. zł. Jeśli ktoś zdecydowałby się pracować jeszcze dłużej, dostanie proporcjonalnie więcej. Po trzech latach – ok. 15 tys. zł, a po czterech – 20 tys. zł.

Zobacz także: Zobacz, o ile wzrosną świadczenia [WALORYZACJA RENT I EMERYTUR]


„Premia" miałaby zostać wyliczona z połowy kwoty, którą emerytowany pracownik miałby „oddać" budżetowi państwa z tytułu podatku dochodowego oraz składek ubezpieczeniowych: zdrowotnej, chorobowej, rentowej, (bez składki emerytalnej) przez okres dodatkowych dwóch, trzech, czterech i kolejnych lat pracy.

Sprawdź również: Jak rozliczyć dochód przedsiębiorcy


Eksperci szacują, że z takiego rozwiązania mogłoby skorzystać nawet do 15. proc. uprawnionych do przejścia na emeryturę. Nowy system emerytalny będzie kosztować tylko w samym 2018 roku dodatkowo 10 mld zł, a alternatywne rozwiązanie pozwoliłoby zaoszczędzić ok. 2 mld zł.

 

Źródło: /DGP /money.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: