SuperBiz wiadomości PORADNIK NOWOCZESNEGO BANKOWANIA: Bezpieczna i wygodna karta

PORADNIK NOWOCZESNEGO BANKOWANIA: Bezpieczna i wygodna karta

20.04.2015, godz. 00:00
Poradnik nowoczesnego bankowania
Aleksandra Mroczkowska (26 l.), fotograf, Poznań: Praktycznie wszędzie można już dokonywać płatności kartą, więc w ogóle nie potrzebuję gotówki. Nie martwię się, czy pani w kasie będzie miała drobne, żeby mi wydać no i nie noszę w torebce ciężkich monet. Karta nie tylko zajmuje mało m miejsca, jest poręczna i wygodna, ale daje mi także poczucie bezpieczeństwa. Płatność kartą to też dla mnie kontrolowanie moich wydatków. Gdy płacę gotówką, paragony bardzo często, gdy płacę kartą, dokładnie w historii konta widzę, co i za ile kupuję.   foto: materiały promocyjne

Nie musisz mieć pieniędzy stale przy sobie, za zakupy możesz zapłacić kartą. To wygodny i bezpieczny sposób. Nic dziwnego, że rynek kart płatniczych rozwija się bardzo szybko.

Nowoczesne i wygodne karty płatnicze ma w portfelu coraz więcej Polaków. Dzielą się one w zależności od sposobu rozliczania transakcji na:

- debetowe,
- kredytowe,
- obciążeniowe,
- przedpłacone.

Jeśli zastosujemy podział według technologii zapisu danych, to karty dzielimy na:

- z paskiem magnetycznym,
- z paskiem magnetycznym i mikroprocesorem,
- z mikroprocesorem,
- wirtualne.

Tych ostatnich możesz używać jedynie do płatności w Internecie lub do innych niewymagających fizycznego przedstawiania karty, np. płacąc przez telefon. Jako posiadacz karty możesz korzystać z limitów wypłat i płatności – w zależności od rodzaju karty jednorazowych, dziennych, miesięcznych. Możesz je sam określić, korzystając np. z bankowości elektronicznej, czyli dostępu do rachunku bankowego przez Internet. Karty kredytowe mają jeszcze limit kredytowy, do wysokości którego możesz płacić kartą lub wypłacać gotówkę.– Obecnie w PKO Banku Polskim na kartach można zmieniać limit wypłat, płatności za zakupy w sklepach tradycyjnych (limit bezgotówkowy) i płatności internetowych (limit internetowy). Przed dokonaniem operacji na wyższą kwotę można samodzielnie zwiększyć limit, natomiast po jej zakończeniu wrócić do wartości limitu pierwotnego. W przypadku kradzieży karty nikt nieupoważniony nie dokona operacji powyżej ustanowionego przez klienta limitu – wyjaśnia Marcin Cybulski, menedżer Zespołu Monitoringu Operacyjnego Centrum Operacji Kartowych PKO Banku Polskiego.

 

Zalety karty płatniczej

Są bezpieczne, bo nie musisz nosić przy sobie gotówki, masz możliwość ustalenia limitów dziennych transakcji, dzięki prostym
płatnościom zbliżeniowym są wygodne i szybkie w użyciu, daja mozliwosc płacenia przez Internet, masz pieniądze zawsze pod ręką.

 

Dostępne na rynku karty debetowe, kredytowe i przedpłacone, oprócz tradycyjnie dokonywanych płatności potwierdzanych kodem PIN, coraz częściej umożliwiają płatności zbliżeniowe. Zamiast podawać kartę sprzedawcy, wystarczy ją zbliżyć do specjalnego czytnika i już. Jeśli płatność będzie wyższa niż określony limit (maksymalnie 50 zł), transakcję należy potwierdzić PIN-em.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Gdy stracisz kartę, masz możliwość szybkiego jej zablokowania i ochrony swoich pieniędzy. Jeśli okradnie cię kieszonkowiec, gotówkę stracisz raczej bezpowrotnie. Banki prowadzą stałą obserwację transakcji kartowych swoich klientów, np. PKO Bank Polski prowadzi całodobowy monitoring operacji i podejmuje działania potwierdzające autentyczność transakcji budzących wątpliwości. Nasz ekspert Marcin Cybulski tłumaczy: – Jednym ze sposobów potwierdzenia transakcji jest kontakt telefoniczny. Jeśli nie potwierdzisz autentyczności transakcji budzącej wątpliwości banku pracownikowi, który skontaktuje się z tobą telefonicznie – twoja karta natychmiast zostanie unieważniona, a w jej miejsce wydana nowa. Warto jednak znać kilka zasad bezpieczeństwa: należy chronić PIN, nie przechowywać go razem z kartą, nie spuszczać karty z oczu i uważać, czy bankomaty nie mają przystawek do kopiowania danych z karty. Nigdy nie należy udostępniać karty osobom nieupoważnionym. Zapisz sobie numer telefonu na infolinię/kartolinię banku (jest zwykle umieszczony z tyłu karty) lub do Systemu Zastrzegania Kart – 828- 828-828.

System został powołany przez Związek Banków Polskich i umożliwia zastrzeżenie karty większości banków wydających karty na polskim rynku. Skradzioną lub zagubioną kartę musisz natychmiast zastrzec – od tego momentu bank odpowiada za dokonane nią transakcje. Pamiętając o zachowaniu ostrożności przy płaceniu w sklepie tradycyjnym, zwróć też uwagę na bezpieczne zakupy w sieci.

– Jeśli otrzymasz e-maile, w których jesteś proszony o podanie danych karty, np. jej numer lub PIN albo swoich danych, zignoruj je i nie otwieraj załączników. Na bieżąco kontroluj stan swojego rachunku bankowego. Jeśli zauważysz transakcje, których nie dokonałeś, natychmiast poinformuj bank. Wygodnie jest korzystać z systemu powiadomień SMS – radzi Marcin Cybulski.

Warto korzystać tylko z zaufanych witryn, oznaczonych certyfikatem bezpieczeństwa. Najprościej można to stwierdzić, patrząc na adres w przeglądarce (powinien zaczynać się od https:// zamiast „http://, a po kliknięciu na kłódkę otrzymasz informacje na temat certyfikatu bezpieczeństwa danej witryny). Musisz też zwrócić uwagę na obecność symbolu kłódki na stronie. Korzystając z serwisu bankowości elektronicznej w PKO warto włączyć dla swojej karty bezpłatną usługę 3D-Secure – zabezpieczającą płatności kartami w internecie. Dodatkową autoryzację w systemie banku zapewniają: token, kod SMS lub karta kodów jednorazowych.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: