SuperBiz wiadomości Potrzeba więcej pieniędzy na modernizację armii

Potrzeba więcej pieniędzy na modernizację armii

11.04.2016, godz. 17:50
Polskie siły zbrojne
Śmigłowiec AW149 podczas lądowania foto: Materiały prasowe

Na zaplanowaną modernizację techniczną naszych sił zbrojnych potrzeba aż około 235 mld zł. To niemal o 100 mld zł więcej niż wcześniej szacowano. Zdaniem Antoniego Macierewicza, szefa MON, optymistyczne założenia finansowe poprzedników to pewnego rodzaju nieodpowiedzialność planistyczna.

Na realizację w obecnej postaci Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP do 2022 roku potrzebnych byłoby około 235 mld zł. Oznacza to, że wcześniej projekt niedoszacowano o ok. 100 miliardów złotych. Taką opinię wyraził Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, podczas swojej wizyty w Afganistanie.

Jak powiedział obecny szef resortu „powstawały znakomite działa, tylko bez amunicji, bo na amunicję nie wystarczało już pieniędzy". Jednocześnie Macierewicz stwierdził, że w ubiegłych latach nie wykorzystywano w pełni budżetu przeznaczonego na obronność  z powodu „korupcji i nieudolności aparatu administracyjnego wojska”.

Zobacz: Kto i kiedy może odliczyć ulgę internetową? [WIDEO]

Macierewicz wspomniał, że teraz programy modernizacyjne będą dostosowane do zagrożeń. Zgodnie z założeniami ministra ma być rozbudowywana nasza armia. I taki rozwój dotyczy nie tylko tworzenia brygad obrony terytorialnej, które za półtora roku mają liczyć 35 tys. żołnierzy, ale także podstawowych wojsk operacyjnych.

źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: