SuperBiz wiadomości Powiedz stop zadłużaniu się

Powiedz stop zadłużaniu się

05.09.2011, godz. 02:00
Powiedz stop zadłużaniu się
foto:

Wpaść w spiralę długu jest prościej niż ci się wydaje. Oto co możesz zrobić, by uniknąć takiej sytuacji

Banki i inne instytucje finansowe wiedzą, jak zachęcić cię byś wziął kredyt, ale nie troszczą się o to, jak podołasz spłacie. Postaraj się zrozumieć mechanizm, który ma cię skłonić do zaciągnięcia zobowiązania. Nie biorąc pożyczki, nie tyle nie przegapisz wyjątkowej okazji, ale też unikniesz kłopotu.

POŻYCZASZ, ALE NIE DLA SIEBIE

Zaciąganie długów niejednokrotnie jest wynikiem wewnętrznej potrzeby pomagania dzieciom i wnukom. W społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że starsi powinni pomagać młodszym. Jeśli czujesz się zobowiązany do pomagania swoim bliskim, pomyśl nad sposobem innym niż finansowy. Może bardziej niż jako dostarczyciel pieniędzy przydasz się jako opiekunka wnuków albo osoba wyręczająca w załatwianiu niektórych spraw? Nie ma nic złego w finansowym wspomaganiu bliskich, o ile masz środki. Poza tym zadłużanie się może spowodować konsekwencje, które w przyszłości obciążą rodzinę, której pomogliśmy, i sprawi, że przysługa okaże się niedźwiedzia.

URUCHOM WYOBRAŹNIĘ

W przypadku zaciągania poważnych zobowiązań ważna jest umiejętność przewidywania ich konsekwencji. Zanim weźmiesz pożyczkę, pomyśl, z czym będzie się wiązała jej spłata. Pod "chwilowym zaciśnięciem pasa" kryje się konieczność rezygnacji z rzeczy, które będąc drobnymi przyjemnościami życia, decydują o jego jakości: o tym, jak będziesz się czuł na co dzień, czy będą realizowane pozornie nieistotne potrzeby, do których przywykłeś i bez których możesz się czuć niekomfortowo. Powinieneś być też bardziej przewidujący i ostrożny. Weź pod uwagę, że twoja zdolność spłacania kredytów może ulec zmianie. Stosuj zasadę ograniczonego optymizmu.

ZATROSZCZ SIĘ O SIEBIE

Pożyczanie pieniędzy zalicza się do zobowiązań, których niewypełnienie pociąga za sobą poważne, obciążające psychicznie konsekwencje. Niektórym ludziom, zwłaszcza tym, którzy mają tendencję do lęku, cierpnie skóra na sam dźwięk słów, takich jak "karne odsetki", "sąd", "windykacja", "komornik" itp. Perspektywa zetknięcia się z nieprzyjemnymi skutkami zaciągania pożyczek może być niezwykle trudna do zniesienia. Na pożyczkę, która przez krótki czas sprawi, że będzie cię stać na więcej niż zwykle, spróbuj spojrzeć jak na trujący cukierek. Słodycz szybko minie, a "nadzienie" jeszcze długo będzie odbierać ci radość życia.

Tatiana Ostaszewska- -Mosak, psycholog

Coraz częściej starsi ludzie zadłużają się, a potem mają problem ze spłaceniem zobowiązań. Zanim więc zaciągniesz pożyczkę, zastanów się, czy na pewno potrzebujesz pieniędzy banku, czy też chcesz spełnić kolejną zachciankę

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: