SuperBiz wiadomości Powstańcy wreszcie otrzymają realną pomoc państwa

Powstańcy wreszcie otrzymają realną pomoc państwa

01.08.2017, godz. 16:41
Powstanie Warszawskie
foto: SE.pl

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to przede wszystkim okazja, aby oddać hołd żyjącym Powstańcom oraz cześć poległym, by zatrzymać się i zastanowić się nad historią naszego kraju. Okazuje się, że nawet obchody tak ważnego wydarzenia były okazją do politycznych rozgrywek. Dotychczas bowiem wsparcie dla Powstańców od państwa nie obejmowało bezpłatnego pobytu w domach opieki społecznej. Na szczęście to ma się zmienić – rząd przyjął projekt nowelizacji w tej sprawie.

Uroczystości z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego trwają już od kilku dni. Nie brakuje chwil wzruszeń oraz momentów, w którym warszawiacy chcą oddać cześć bohaterom – zarówno poległym, jak i żyjącym do dziś.
Pomoc finansowa dla Powstańców nadal nie była jednak tak oczywista – już rok temu prof. Żukowski zaapelował o przygotowanie ustawy, która miała zwolnić Powstańców z opłat za pobyt w domach opieki społecznej. Niejednokrotnie koszty takiego pobytu przewyższają wysokość powstańczej emerytury, którą w 70 proc. należy oddać na poczet domu opieki.
Okazuje się, że nawet tak delikatna kwestia podzieliła polityków PO i PiS. Posłowie Platformy wnieśli projekt dotyczący pomocy Powstańców już we wrześniu ubiegłego roku, który wskazywał, że koszty pobytu Powstańców w ośrodkach opieki społecznej w połowie pokryte będą z budżetu państwa, a w połowie przez miasto. W poniedziałek posłowie PO zwołali w tej sprawie konferencję, by przypomnieć, że projektem należy się zająć. Według jego autorów, wsparcie dla Powstańców kosztowałoby budżet państwa ok. 60 mln złotych.
Na chwilę stało to się kwestią politycznego sporu, bowiem dotychczas Sejm według polityków PO był głuchy na apele o konieczności zajęcia się sprawą. Rząd przygotował natomiast własny projekt nowelizacji. Zakłada, że z opłat w domu pomocy społecznej będą mogli być zwolnieni weterani wojenni, w tym Powstańcy Warszawscy.

W poniedziałek projekt został przyjęty przez rząd, we wtorek poinformował o tym rzecznik rządu, Rafał Bochenek.
Opłata ma być zniesiona z urzędu lub na wniosek, w części lub całkowicie; ostateczna decyzja ma należeć do samorządów. Chętni skorzystać z uprawnienia muszą jedynie przedstawić zaświadczenie o uprawnieniach kombatanckich, decyzję o przyznaniu takich uprawnień lub legitymację Członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP.
P.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk poinformował w TVP Info, że do tej pory była to „pomoc indywidualna dla powstańców warszawskich, dla weteranów, to uruchomiony niedawno program przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, [...] dofinansowanie zakupu aparatów słuchowych".

Projekt został przyjęty przez rząd w poniedziałek w trybie obiegowym. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zobacz także: Szef „Solidarności” atakuje MRPiPS za współpracę z Lidlem

Przeczytaj: Walka ze smogiem. Zapłaci 5,5 tys. zł za palenie w piecu odpadami

Polecamy: PGNiG wspiera Powstańców. Płaci im za gaz

 

Źródło: /rp.pl /onet.pl /TVP Info /gazetaprawna.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: