SuperBiz wiadomości Poznaj szczegóły debaty nt. Wojsk Obrony Terytorialnej [GALERIA]

Poznaj szczegóły debaty nt. Wojsk Obrony Terytorialnej [GALERIA]

21.11.2016, godz. 15:01
Konferencja na temat Wojsk Obrony Terytorialnej
foto: Marcin Smulczyński/Super Express

Bardzo ważnym elementem funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej kraju będzie współdziałanie z paramilitarnymi strukturami poza samym wojskiem – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz podczas wystąpienia wprowadzającego do konferencji eksperckiej, która odbyła się w poniedziałek Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Wydarzenie zorganizowano w związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy o powołaniu z początkiem 2017 r. nowego rodzaju sił zbrojnych w Polsce – Wojsk Obrony Terytorialnej. To właśnie im w całości poświęcono spotkanie. Poza szefem MON, wzięło w nim udział wielu wojskowych – w tym dowódca Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej płk Wiesław Kukuła, a także zaproszeni naukowcy, publicyści i uczniowie klas mundurowych.

WOT będzie współracować z obroną cywilną
Konferencja została podzielona na trzy panele eksperckie: naukowo-społeczny, wojskowy i medialny. Pierwszy panel obejmował zagadnienia strategii, organizacji i zadań WOT, rekrutacji, szkoleń i możliwości rozwoju żołnierzy obrony terytorialnej, a także współpracy z społecznością lokalną i instytucjami działającymi na ich terenie.
– Jednym z kluczowych zagadnień poddanych dyskusji będzie współdziałanie WOT z obroną cywilną – to obszar, w którym ten rodzaj sił zbrojnych będzie pełnił szczególną rolę – powiedział podczas wystąpienia dla mediów po otwarciu konferencji szef MON.

Ochrona przed wojną hybrydową
Panel wojskowy poprowadził dowódca Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej płk Wiesław Kukuła. Według agendy omówione zostały w nim m.in. wnioski z przebiegu wojny hybrydowej na Ukrainie w latach 2014–2016, założenia koncepcji budowy WOT czy współdziałanie z wojskami specjalnymi.
– Płk Wiesław Kukuła podzieli się w tej debacie swoimi doświadczeniami jako dowódcy najlepszych sił specjalnych w armii polskiej i pokaże na ile jego będą one przydatne w szkoleniu żołnierzy wojsk obrony terytorialnej – zapowiadał Macierewicz. – Ze względu na ważną rolę Wojsk Obrony Terytorialnej w wojnie hybrydowej, będącej zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej dla Europy, zadanie utworzenia, uzbrojenia i wyszkolenia obrony terytorialnej w kraju powierzyłem płk. Kukule – dodał.

Czytaj też: Co to jest WOT? Sprawdź, ile zarobisz w nowej formacji

Szef MON podkreślił również duże znaczenie, jakie w powołaniu WOT miał: „wielki ruch struktur obronnych, który zaczął się po 2010 r., ale zintensyfikował w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainie w 2014 r. Bez niego na pewno powołanie obrony terytorialnej było by dużo trudniejsze".
Celem panelu medialnego było przedstawienie zagrożeń w środowisku informacyjnym oraz roli WOT w reagowaniu na nie, a także roli, którą powinien odgrywać ten rodzaj sił zbrojnych w polityce informacyjnej MON.

Sprzęt dla WOT będzie dostępny od nowego roku
Spotkanie poprzedził apel uczniów klas mundurowych oraz pokaz sprzętu dedykowanego dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Minister obrony narodowej podkreślił, że będzie to sprzęt, produkowany w 100 proc. przez spółki działające w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej i zapewnił, że będzie dostępny dla WOT od 1 stycznia 2017 r.
– Wraz z powstaniem pierwszych brygad, będzie dostępne nowoczesne uzbrojenie dla żołnierzy obrony terytorialnej – podkreślił szef MON.

Jest już 10 tys. ochotników
Komandosi przygotowali również ścieżkę edukacyjną dla kandydatów do służby w wojskach Obrony Terytorialnej, podczas której zainteresowani mogli dowiedzieć się, jak przygotować się do egzaminów.
Minister obrony narodowej podkreślił, że to właśnie spośród uczniów klas mundurowych w dużym stopniu będą się wywodzić ochotnicy, stanowiący istotę wojsk obrony terytorialnej kraju.

Sprawdź także: W Polsce będą działać Wojska Obrony Terytorialnej. Kosztować mają 3,5 mld zł

– Zgłosiło się już 10 tys. ochotników, z których będzie realizowany nabór. Nie każdy kto się zgłosi zostanie przyjęty. Wśród elementów selekcji bardzo ważne będą wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem państwa, wśród których znajduje się także obowiązek zawieszenia i zrezygnowania z dotychczasowej przynależności politycznej – w trakcie konferencji powiedział Macierewicz.

50 tys. żołnierz obrony terytorialnej do 2018 roku
MON zakłada, że w 2018 r. Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w 2019 r. nawet ponad 50 tys. Rząd oszacował, że do tego czasu koszty tworzenia i funkcjonowania WOT wyniosą 3,6 mld zł. Według planów MON powstać ma 17 brygad – dwie na Mazowszu i po jednej w pozostałych województwach. Jako pierwsze własnymi brygadami będą mogły pochwalić się woj.: podlaskie, lubelskie, podkarpackie, natomiast pierwsze bataliony powstaną w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach.

Zobacz więcej: Co to jest WOT? Sprawdź, ile zarobisz w nowej formacji

Źródło: Superbiz.pl, MON

autor: Grażyna Stefańska zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: