SuperBiz wiadomości Pożyczyła Kaczyńskiemu 200 tys. zł i trafiła do rady nadzorczej PGE

Pożyczyła Kaczyńskiemu 200 tys. zł i trafiła do rady nadzorczej PGE

02.03.2016, godz. 11:59
Jarosław Kaczyński
foto: Archiwum

Przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego została jednym z nowych członków rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej. Pojawia się również wątek finansowy - Janina Goss pożyczyła prezesowi PiS 200 tys. zł, o których możemy przeczytać w oświadczeniach majątkowych byłego premiera.

- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGE dokonało w poniedziałek zmian w radzie nadzorczej. Powołano sześcioro członków rady - Janinę Goss, Mieczysława Sawaryna, Mateusza Gramzę, Jarosława Głowackiego, Grzegorza Kuczyńskiego i Artura Składanka - informuje komunikat prasowy. I to pierwsze nazwisko na tej liście wzbudza największe kontrowersje.

Sprawdź też: Został prezesem Orlenu, a teraz dołączył jeszcze do rady nadzorczej w PKO BP

Janina Goss była zaufaną znajomą matki braci Kaczyńskich - Jadwigi Kaczyńskiej. Pożyczkę szefowi PiS na finansowanie leczenia jego matki, Goss udzieliła w 2011 roku (200 tys. zł) - podaje "Newsweek Polska". Początkowo Kaczyński w oświadczeniu nie ujawnił nazwiska pożyczkodawcy, ale zmusiła go do tego poselska komisja etyki. Wówczas polityk wyjaśnił, że z całego zadłużenia pozostało mu jeszcze do spłaty 120 tys. zł.

W ostatnim oświadczeniu majątkowym z listopada ubiegłego roku, możemy przeczytać, że Kaczyński ma "80 tys. zł zobowiązań pożyczkowych wobec Janiny Goss".

Goss z wykształcenia jest prawnikiem, posiada też tytuł radcy prawnego. Ukończyła wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Pracowała m.in. w Spółdzielni Spożywców Społem i Banku Gospodarki Żywnościowej, ale na dłużej związała się jednak z branżą medialną. Od 2012 roku pełni funkcję Członka Zarządu w spółce Srebrna Sp. z o.o. Za rządu PiS dostała stanowisko szefowej rady nadzorczej TVP. Szefowała również spółce Forum, która wydawała „Gazetę Polską Codziennie”.

Zobacz koniecznie: Kaczyński: Niższy wiek emerytalny od przyszłego roku

Pod koniec lutego tego roku rada nadzorcza PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA powołała Ryszarda Wasiłka na wiceprezesa ds. rozwoju i Emila Wojtowicza na wiceprezesa ds. finansowych. Obydwaj obejmą te stanowiska w pierwszej połowie marca.

PGE Polska Grupa Energetyczna SA jest największym producentem i dostawcą energii elektrycznej w Polsce oraz jedną z największych firm z sektora elektroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. Skarb Państwa posiada 58,39 proc. udziałów PGE, pozostali akcjonariusze 41,61 proc.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: