SuperBiz wiadomości Praca sezonowa - jak znaleźć pracę dla siebie?

Praca sezonowa - jak znaleźć pracę dla siebie?

25.05.2015, godz. 02:00
Sezon na pracę - dopasuj pracę do siebie
foto: SHUTTERSTOCK

Maj i czerwiec to doskonały moment, by zacząć szukać zatrudnienia. W Internecie, np. w serwisie OLX.pl, pojawia się coraz więcej ogłoszeń pracodawców szukających pracowników na stałe i do prac sezonowych. Bezrobocie w Polsce maleje z dnia na dzień.

Jak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie stale maleje, ale nadal jest dość wysokie i wynosi 11,3 proc. To oznacza, że my, pracownicy, musimy być bardzo aktywni w poszukiwaniu pracy oraz przygotowani na zmiany, np. związane z koniecznością przekwalifikowania się, zmiany charakteru pracy, a nawet przeniesienia się do innego miasta. Jeśli przyjmujemy pracę, która nam nie odpowiada, zawsze możemy szukać dalej. Aż znajdziemy taką, która będzie nam odpowiadała pod względem czasowym, finansowym i w której się odnajdziemy.

Uprawnienia i kwalifikacje

Przede wszystkim warto stale podnosić swoje kwalifikacje, zdobywać nowe umiejętności i uprawnienia. Nie wszystkie kursy czy szkolenia muszą być kosztowne. Wiele firm szkoleniowych korzysta z Funduszy Europejskich i zaprasza osoby poszukujące pracy do uczestnictwa za darmo. Informacje o takich kursach znajdziemy w naszym urzędzie pracy, być może w urzędzie miasta, za pośrednictwem fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji zajmujących się pomocą osobom poszukującym pracy oraz w Internecie.

Jeśli się uczymy i poszukujemy dorywczej pracy sezonowo, postawmy na prawo jazdy i obsługę programów biurowych. Jeśli chcemy pracować w restauracji czy klubie, będziemy potrzebować odpowiednich badań, które wykonamy np. w sanepidzie.

Kogo szukają pracodawcy

Z badań przeprowadzonych przez portal OLX.pl wynika, że najwięcej ofert pracy kierowanych jest do różnego rodzaju handlowców - i tych, którzy bezpośrednio zajmują się sprzedażą, i do przedstawicieli handlowych. Pracowników potrzebują także właściciele sklepów. Kłopot z wykwalifikowanymi kadrami mają firmy budowlane - jeśli mamy umiejętności i uprawnienia w tej dziedzinie, to są spore szanse na znalezienie zatrudnienia.

Wiele ogłoszeń z kategorii "praca" dotyczy produkcji i gastronomii. Sporo firm poszukuje kierowców i kurierów. Karierę zawodową - o ile mamy dużo opanowania, cierpliwości i dobrą dykcję - można także rozpocząć w obsłudze klienta i na infolinii. Niemało ofert dotyczy pracy w magazynie, w ochronie oraz przy sprzątaniu.

Stwórz dobre CV

Dobre CV jest niejednokrotnie kluczem do sukcesu. Trudno jest stworzyć taki dokument, możemy więc poprosić o pomoc w urzędzie pracy, biurze karier czy stowarzyszeniu lub fundacji zajmującej się pomocą osobom poszukującym pracy. Bardzo ważne, aby wszystkie podawane przez nas informacje były prawdziwe, zgodne ze stanem faktycznym. Równie istotna jest staranność i brak błędów!

Najważniejszą częścią CV jest profil zawodowy. To kilka zdań na początku. Podkreślmy w nim swoje mocne strony, najważniejsze doświadczenia czy osiągnięcia. Pochwalmy się najważniejszymi kompetencjami.

Potem przychodzi czas na wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Tu koniecznie zwróćmy uwagę na umieszczenie zakresu obowiązków, jakie wykonywaliśmy. To pokazuje nasze kompetencje w praktyce. Często popełniamy błąd, bo piszemy np. "byłam sekretarką". A to nie wystarczy, trzeba wymienić co najmniej pięć zadań, jakie wykonywaliśmy na każdym stanowisku. Potem podajemy znajomość języków obcych (uwaga! pracodawcy często sprawdzają nasze umiejętności w tej dziedzinie) i inne umiejętności (np. prawo jazdy, obsługa komputera i dodatkowych programów) oraz zainteresowania.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: