SuperBiz wiadomości Praca sezonowa w Wielkiej Brytanii. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

Praca sezonowa w Wielkiej Brytanii. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

11.05.2017, godz. 15:21
Wielka Brytania, Londyn, most w Londynie
foto: EAST NEWS

Choć procedura Brexitu jest już rozpoczęta i wciąż nie wiadomo, jakie prawa będą mieli Polacy chcący podjąć pracę na Wyspach, kiedy się ona zakończy, na razie Wielka Brytania pozostaje członkiem Unii, a więc obowiązują uchwalone jeszcze przed Brexitem przepisy. Wyjaśniamy, ile można zarobić, jadąc do wakacyjnej pracy na Wyspy i ile można tam przebywać.

Jadąc do Wielkiej Brytanii, powinniśmy posiadać przy sobie dowód osobisty bądź paszport. Lepiej jednak postawić na ów drugi dokument, bo Brytyjczycy nie wyrazili chęci na pełne członkostwo w strefie Schengen i na granicy prowadzą kontrole. Większe zaufanie celników wzbudzi więc raczej paszport, choć nie jest to reguła. Jako obywatele UE, legalnie możemy przebywać na Wyspach do trzech miesięcy, jeśli jedziemy tam do pracy, nawet do roku.

ZOBACZ TEŻ: Praca sezonowa w Niemczech. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

Warto upewnić się co do przepisów dotyczących legalności naszego pobytu u pracodawcy, jako że to na nim spoczywa pilnowanie przepisów. Od maja 2011 r. Polacy, jadąc do pracy w Wielkiej Brytanii, nie muszą nigdzie rejestrować swojego pobytu, pozwolenie na pracę otrzymują „z automatu”, kiedy wylegitymują się przed szefem dokumentem potwierdzającym, że są obywatelami Unii (dowodem osobistym lub paszportem).

ZOBACZ TEŻ: Praca sezonowa w Holandii. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

Legalnie zatrudniony na Wyspach Polak, jako że zabroniona jest dyskryminacja ze względu na pochodzenie, musi otrzymywać brytyjską stawkę minimalną, która od kwietnia 2017 r. została podniesiona do 7,5 funta (37,5 zł) za godzinę pracy. Dotyczy to jednak tylko osób powyżej 25. roku życia i starszych. Podobnie jak w Holandii, brytyjska płaca minimalna jest uzależniona od wieku zatrudnionego. Na jakie pieniądze może liczyć przedstawiciel poszczególnych grup wiekowych?

- 16-18-latek – 4,05 funta (20,25 zł) za godzinę
- 18-20-latek – 5,6 funta (28 zł) za godzinę
- 21-25-latek – 7,05 funta (35,25 zł) za godzinę

Są to stawki minimalne i, jak wynika z ogłoszeń adresowanych do Polaków chętnych podjąć pracę sezonową na Wyspach w 2017 r., od 7,05 do 7,5 funta za godzinę zarobi zbieracz sałaty, na podobne zarobki może liczyć pomoc kuchenna, a zbieracz truskawek nawet na 8-12 funtów (40-60 zł). To właśnie głównie na zbiory warzyw i owoców powinni nastawić się pracownicy sezonowi w Wielkiej Brytanii, ale można również trafić na poszukiwania pracowników do myjni samochodowej (180-240 funtów, czyli 900-1200 zł, tygodniowo), na budowę (11-17 funtów, czyli 55-85 zł, za godzinę) czy przy… malowaniu tatuaży tymczasowych (1,5 tys. funtów, czyli, uwaga, ok. 7,5 tys. zł miesięcznie).

Źródła: praca-sezonowa24.pl, bankier.pl, londynek.net, stokeontrent24.co.uk

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: