SuperBiz wiadomości Praca sezonowa we Francji. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

Praca sezonowa we Francji. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

15.05.2017, godz. 13:29
Francja winnica
Francja winnica foto: SHUTTERSTOCK

Francja wydaje się idealnym krajem do podjęcia pracy sezonowej. Po pierwsze, jako że jest oblegana przez turystów, rąk do pracy potrzeba sporo, po drugie niebezpodstawnie uważana jest za kraj zachwycający, a więc zagwarantuje nam ciekawe zajęcie w wolnym czasie. Wyjaśniamy, ile można zarobić podczas pracy sezonowej we Francji i na jak długo można tam pojechać.

Od 1 lipca 2008 r. Polacy, którzy chcą pracować sezonowo we Francji, traktowani są jak obywatele francuscy. Nie mogą być dyskryminowani płacowo, nie potrzebują też żadnych zezwoleń na pracę. Nie muszą ponadto rejestrować się w żadnym urzędzie, zgłoszenie faktu ich zatrudnienia należy do pracodawcy. Zasadniczo, jako obywatel UE, Polak może przebywać na francuskiej ziemi do trzech miesięcy, na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

ZOBACZ TEŻ: Praca sezonowa w Niemczech. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

Z kolei umowy o pracę na czas określony zawierane są z pracownikami sezonowymi na okres nie dłuższy niż 18 miesięcy – w podpisanym dokumencie musi się znaleźć czas, na który zostaliśmy zatrudnieni, pracodawca powinien dopilnować, by wszystko odbywało się zgodnie z francuskim prawem. Co ciekawe, jeśli wybieramy się na winobranie, musimy pamiętać, że w tym przypadku możemy być zatrudnieni tylko na miesiąc.

We Francji obowiązuje minimalne wynagrodzenie, które od 1 stycznia 2017 r. wynosi 9,76 euro (41 zł) za godzinę lub 1 480,27 euro (6217 zł) brutto miesięcznie. Co ważne, nawet jeśli pracujemy sezonowo, stawka minimalna dotyczy także nas. Najpopularniejszymi branżami, w których znajdziemy pracę sezonową są gastronomia i zbiory warzyw i owoców.

ZOBACZ TEŻ: Praca sezonowa w Norwegii. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

Niestety, Francuzi nie przepadają za używaniem języka angielskiego, więc, kiedy jedziemy do Francji, powinniśmy zapoznać się choć z podstawami ich ojczystej mowy. Część agencji pracy podkreśla nawet w ogłoszeniach, że oferują pracę wśród Polaków, zapewne, aby zatrudniony nie czuł się obco we fracuskojęzycznym towarzystwie.

Źródła: msz.gov.pl, paryz.msz.gov.pl, ocrk.pl, pracazagranica.pro, copernic-avocats.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: