SuperBiz wiadomości Praca szuka człowieka. Zarobki? Nawet 1,5 miliona złotych rocznie

Praca szuka człowieka. Zarobki? Nawet 1,5 miliona złotych rocznie

30.12.2016, godz. 12:08
pieniądze banknoty kasa pożyczka dług komornik
foto: EAST NEWS

Nawet 1,5 mln zł rocznie mogą zarobić członkowie zarządu Lotosu, na czele z prezesem.  Nadzwyczajne Walnego Zgromadzenie Grupy Lotos ustaliło właśnie zasady ich wynagradzania.  Co ciekawe, w zarządzie Lotosu są w tej chwili dwa wakaty...

Rada Nadzorcza Grupy Lotos prowadzi postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu oraz na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. produkcji. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa w 5 stycznia 2017 r. o godz. 15 (decyduje data i godzina doręczenia zgłoszenia do siedziby Spółki w Gdańsku, przy ul. Elbląskiej 135).

Osoby, które chcą aplikować na te stanowiska wiedzą już teraz mniej więcej, jakich zarobków mogą się spodziewać. Zgodnie z postanowieniem Walnego Zgromadzenia, pensje stałe członków zarządu spółki wyniosą od 7 do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego.

Czytaj również: LOTOS szuka prezesa w otwartym konkursie! Jakie są wymagania?

Gdyby przyjąć wartość średniego wynagrodzenia obowiązującego w 2016 r., czyli 4280,39 zł brutto, miesięczna pensja zasadnicza członka zarządu Lotosu wyniosłaby co najmniej 29 962,73 zł, a maksymalnie 64 205,85 zł brutto. W skali roku to od 359 552,76 zł do 770 470,20 zł. Można jednak założyć, że obowiązująca w przyszłym roku wielkość przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku będzie o co najmniej kilka procent wyższa.

Wynagrodzenie stałe to tylko jedna z dwóch części przysługującego członkom zarządu spółki uposażenia. Oprócz tego mogą oni liczyć na wynagrodzenie zmienne, stanowiące uzupełnienie za rok obrotowy spółki, które jest uzależnione od poziomu realizacji celów zarządczych i nie może przekroczyć 100 proc. wynagrodzenia stałego. Teoretycznie wynagrodzenie zmienne może zatem wynieść nawet drugie tyle co pensja zasadnicza. W praktyce oznaczałoby to roczne dochody członka zarządu Lotosu na poziomie od 719 105,52 zł do 1 540 940,40 zł brutto.

Zobacz także: Pietryszyn za 5 miesięcy pracy w Lotosie dostał pół miliona złotych

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Lotos określiło również zasady wynagradzania członków samej rady nadzorczej. Przewodniczący tego gremium otrzyma miesięczne wynagrodzenie stanowiące 1,7-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, a pozostali członkowie rady nadzorczej – 1,5-krotność tego wskaźnika. Dla wartości obowiązujących w 2016 roku oznacza to odpowiednio 7276,66 zł i 6420,58 zł brutto. 

Robert Pietryszyn, poprzedni prezes Lotosu, został odwołany ze stanowiska na początku listopada. Sprawował je zaledwie sześć miesięcy. Tymczasowo obowiązki prezesa pełni Marcin Jastrzębski, wiceprezes Lotosu ds. operacyjnych.

Źródło: wnp.pl, oprac. MK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: