SuperBiz wiadomości Pracodawcy szukają specjalistów. W których branżach zapotrzebowanie jest największe?

Pracodawcy szukają specjalistów. W których branżach zapotrzebowanie jest największe?

13.02.2017, godz. 13:09
Klawiatura
foto: Materiały prasowe

Nie od dziś wiadomo, że solidne wykształcenie w ścisłym kierunku daje większe prawdopodobieństwo zatrudnienia na dobrze płatnym stanowisku. Obecnie na polskim rynku pracy zaczyna brakować specjalistów w wielu branżach, pracodawcy zaczynają się więc o nich bić. Organizacja HRK, zajmująca się doradztwem w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, przygotowała raport, w którym opisuje, jacy specjaliści będą w tym roku mieli szczególnie łatwo na rynku.

Według przewidywań HRK pracę od ręki dostaną w tym roku inżynierowie, handlowcy, programiści i analitycy bazowo-danowi. Nowe miejsca pracy na pewno powstaną dla specjalistów ds. przemysłu samochodowego w związku z budową w naszym kraju fabryki silników Mercedesa oraz fabryki Rolls-Royce’a na Podkarpaciu. Bogata w nowo powstające zakłady produkcyjne jest też Polska zachodnia i tam też będzie rosło zapotrzebowanie na specjalistów. Zdaniem HRK bez zmian utrzyma się trend atrakcyjnych ofert pracy dla informatyków, w szczególności dobrze zaznajomionych z rynkiem aplikacji mobilnych.

ZOBACZ TEŻ: Rynek pracy 2017. Zobacz, w jakim zawodzie najłatwiej znajdziesz pracę

Szczególnym zainteresowaniem pracodawców ma się też cieszyć poszukiwanie pracowników obeznanych z marketingiem internetowym, z naciskiem na kontakt z klientem drogą elektroniczną. Jest jednak pewna branża,w której specjaliści raczej nie mają co liczyć na wzrost zatrudnienia w tym roku. Chodzi tu o wszelkiej maści doradców klienta w instytucjach finansowych. Co ciekawe, według HRK nie wynika to raczej ze spadku zaufania do przedstawicieli tego zawodu, a zmianą struktury działania banków, które stawiają na mniejsze placówki, np. w centrach handlowych, a co za tym idzie – potrzebują mniejszej liczby pracowników.

ZOBACZ TEŻ: Polska to obóz pracy dla Ukraińców?

Ogólnie jednak informacje dla specjalistów są optymistyczne. - Pozyskanie pracowników jest trudniejsze, kandydaci coraz bardziej się cenią, więc stawki wynagrodzeń w tym obszarze wzrastają. I to nie tylko dla wysoko wykwalifikowanej kadry, ale i dla pracowników niższego szczebla - uważa Marcin Iwaniec, Business Unit Manager Engineering & Technology z firmy HRK, którego wypowiedź jest cytowana w raporcie.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: