SuperBiz wiadomości Pracodawcy wykorzystują stażystów. Prawie 80 proc. studentów odbyło praktyki za darmo

Pracodawcy wykorzystują stażystów. Prawie 80 proc. studentów odbyło praktyki za darmo

21.10.2016, godz. 13:10
Stażystka
foto: SHUTTERSTOCK

Za nami rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego. Studenci w okresie nauki, nie próżnują także w kwestii zdobywania kompetencji zawodowych. Jak wynika z badania Pracuj.pl, aż 88 proc. żaków odbywa w trakcie studiów praktyki. Niestety pracodawcy często traktują ich jako tanią, a nawet darmową siłę roboczą – wynagrodzenia otrzymuje jedynie nieco ponad 20 proc. stażystów.

Dane Pracuj.pl pokazały, że 88 proc. studentów odbywa praktyki w trakcie studiów. 77 proc. ankietowanych wskazało, że są to staże zgodne z kierunkiem, w którym się kształcą, natomiast 11 proc., że ich praktyki są niezwiązane z profilem studiów.

Na staż związany z kierunkiem studiów największe szanse mają studenci kierunków medycznych (96 proc.) i kierunków przyrodniczych (84 proc.). Odsetek studentów kierunków humanistycznych, ekonomicznych i technicznych, zdobywających podczas nauki doświadczenie zawodowe zgodne z profilem wykształcenia wynosił z kolei 74 proc., co uplasowało ich na trzecim miejscu tego zestawienia.

Czytaj też: Jak wygląda staż w urzędzie? NIK ma wiele zastrzeżeń

Wynagrodzenie za praktyki otrzymała tylko nieco ponad jedna piąta badanych. Najczęściej byli to studenci lub absolwenci kierunków ekonomicznych – 30 proc. tej grupy otrzymało zapłatę za swoją pracę. Na drugim biegunie znaleźli się studenci z kierunków medycznych – jedynie 4 proc. mogło liczyć na wynagrodzenie. Pensję za praktyki otrzymało także 25 proc. osób kształcących się na kierunkach technicznych/ścisłych, 18 proc. humanistów oraz 12 proc. studentów kierunków przyrodniczych.

Badanie Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy 2014 r, zostało zrealizowane na grupie 2746 użytkowników Pracuj.pl, studiujących lub absolwentów do dwóch lat od ukończenia studiów. Badanie przeprowadzone w październiku 2014 r.

Źródło: Pracuj.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: