SuperBiz wiadomości Pracowali nad nią trzy lata, a teraz PiS wyrzuca ją do kosza. Ustawa dla biznesu przepadnie?

Pracowali nad nią trzy lata, a teraz PiS wyrzuca ją do kosza. Ustawa dla biznesu przepadnie?

19.10.2015, godz. 16:23
Pieniądze banknoty
foto: Super Express

Korzystne przepisy dla przedsiębiorców najprawdopodobniej już w tej kadencji Sejmu nie zostaną uchwalone. Efekty trzyletniej pracy nad ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, bo po sprzeciwie PiS w sejmowej komisji, pewnie trafią do kosza - bo trudno spodziewać się, że po wyborach projekt w obecnym kształcie trafi pod obrady parlamentu. Jakie korzyści mogła ona przynieść biznesowi?

Nowe przepisy przewidywały wejście w życie katalogu zasad obowiązujących w relacjach między organami administracji a przedsiębiorcami - co jest nowością w prawie - podaje Artur Kiełbasiński w wyborczej.biz. Ważnym z perspektywy ludzi biznesu był zapis, który przewidywał, że w przypadków dwóch sprzecznych wykładni prawa stosuje się tę bardziej korzystną dla przedsiębiorcy. Zapisano także domniemanie uczciwości przedsiębiorcy.

Zobacz również: Ostre spięcie Wiplera z Antoniszyn-Klik na debacie "Super Expressu" [WIDEO]

Dodatkowo postulowano określenie wysokości kar administracyjnych - tak, aby było wiadomo dokładnie za co i jaką karę finansową otrzymuje firma. Teraz są widełki wysokości kar i od decyzji urzędnika zależy jej dokładna wysokość. Jak podaje wyborcza.biz resort gospodarki zbyt późno zaczął formalne działania zmierzające do wprowadzenia ustawy, bo założenia do ustawy Rada Ministrów przyjęła dopiero w maju. A wobec sprzeciwu PiS nie udało się zakończyć prac w komisji.

Zatem nie ma szans, aby przedsiębiorcy doczekali się - korzystnej z ich punktu widzenia, zmiany prawa. Czy PiS po ewentualnie wygranych wyborach powróci do tego projektu? Patrząc na to jak przedstawiciele partii Jarosława Kaczyńskiego odnosili się do tych pomysłów, trudno w to wierzyć. Posłanka Krystyna Pawłowicz przekonywała, że powinno dojść do prawo powinno inaczej traktować przedsiębiorców prywatnych oraz państwowych.


Źródło: wyborcza.biz

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: