SuperBiz wiadomości ŚDM 2016. Pracownicy PKP będą pracować za darmo podczas Światowych Dni Młodzieży?

ŚDM 2016. Pracownicy PKP będą pracować za darmo podczas Światowych Dni Młodzieży?

25.07.2016, godz. 10:55
PKP Intercity
Pendolino foto: EAST NEWS

Przy Światowych Dniach Młodzieży będzie pracować tysiące wolontariuszy. Spółka PKP Intercity namawia swoich pracowników, aby się do nich przyłączyli - w czasie wolnym od pracy. Do wewnętrznego dokumentu w tej sprawie dotarł serwis OKO.press. Kolejowi związkowcy nie widzą w tym problemu.

- Zadania realizowane będą w czasie wolnym i nie będą dodatkowo płatne. Z racji rangi wydarzenia i mając na względzie wspólny cel, jakim jest obsługa podróżnych w okresie ŚDM na najwyższym możliwym poziomie, liczymy na Państwa zaangażowanie”–  pisze w  liście do pracowników Ewa Boguszewska- Jaczewska, dyrektor ds. administracyjnych i  pracowniczych PKP Intercity, zmieszczonym na OKOpress.

Sprawdź również: ŚDM: Poradnik pielgrzyma. Jak nie dać się oszukać?

Ochotnicy z PKP mają pomagać przyjezdnym na ŚDM na dworcu w Krakowie i Częstochowie. Dla pielgrzymów kolejowa spółka uruchomiła dodatkowe 46 składów. Spółka wolontariuszom zapewni dojazd do tych miejscowości, ale nocleg muszą oni zorganizować sobie we własnym zakresie. Przedstawiciele PKP ostrzegają przy okazji, że w czasie ŚDM może być z tym niemały problem.

- Przy podjęciu decyzji o samodzielnym poszukiwaniu noclegu, należy wziąć pod uwagę bardzo dużą zajętość  hoteli i innych miejsc noclegowych na terenie Krakowa, Częstochowy i okolic (pisownia oryginalna) - czytamy w liście.

Do sprawy odnieśli się również związkowcy na kolei. – Zazdroszczę spółce tego pomysłu. Sam jakbym miał czas, pojechałbym pomagać – mówi dla rynek-kolejowy.pl szef związku maszynistów Leszek Miętek.

– Władze spółki PKP Intercity SA nie zmuszają pracowników do darmowej pracy. Nie spodziewamy się także negatywnych konsekwencji dla pracowników, którzy nie zdecydują się na pomoc przy ŚDM – zapewnia FZZP PKP.

Miętek dodał, że "stawką jest pozytywny wizerunek polskiej kolei przed tysiącami pielgrzymów". – Nie musimy być takimi materialistami i wszystkiego robić w oparciu o rachunek ekonomiczny. Sam gdybym miał czas, bym pojechał i pomagał – zadeklarował.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy przedstawicieli spółki PKP Intercity. Zapytaliśmy m.in. czy ktoś z władz spółki dał przykład podwładnym i już zgłosił się do bezpłatnej pracy na ŚDM.

- Zgłosiło się kilkunastu pracowników, na co dzień odpowiadający np. za ofertę, finanse czy analizy w naszej spółce - czytamy w odpowiedzi od PKP Intercity. Biuro prasowe spółki wyjaśnia, że "pomoc chętnych osób przy organizacji ŚDM nie należy do obowiązków pracowniczych, nie będzie, więc świadczona w ramach łączących pracowników ze spółką stosunków pracy. Osobom, które się zgłoszą zaoferujemy darmowy przejazd i ubezpieczenie".

Zobacz cały dokument. Kliknij tutaj!

 

Źródło: OKOpress, rynek-kolejowy.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: