SuperBiz wiadomości Pracownicze Plany Kapitałowe. Ile zaoszczędzisz na emeryturę [INFOGRAFIKI]

Pracownicze Plany Kapitałowe. Ile zaoszczędzisz na emeryturę [INFOGRAFIKI]

06.07.2016, godz. 11:09
Mateusz Morawiecki z Beatą Szydło
Mateusz Morawiecki z Beatą Szydło foto: EAST NEWS

Zarabiasz średnia krajową? Możesz mieć emeryturę wyższą nawet o 2400 zł! Tak wynika z zapowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który zaproponował pracującym Polakom oszczędzanie na starość w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych lub Indywidualnych Planów Kapitałowych.

Morawiecki chce przekonać Polaków do dobrowolnego systematycznego odkładania pieniędzy na czas po zakończeniu kariery zawodowej. Ma się to odbywać w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (dla przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 19 pracowników) lub Indywidualnych Planów Kapitałowych - mikro i małych firm zatrudniających do 19 pracowników, które będą mogły wybierały pomiędzy PPK a IPK.

Co to jest PPK?
Na czym polegać będzie oszczędzanie w ramach PPK? Z naszej pensji będzie potrącana co miesiąc składka na PPK. Sami możemy zdecydować, ile chcemy oszczędzać. Podstawowa składka płacona przez pracownika wyniesie 2 proc. wynagrodzenia. Możemy jednak zadeklarować, że chcemy, by pracodawca potrącał nam na PPK 2 proc. naszej pensji. Łącznie moglibyśmy więc przeznaczać 4 proc. swego wynagrodzenia na PPK. Od obu składek nie będzie odprowadzana składka emerytalna. Żeby zachęcić do udziału w programie każdy przystępujący do niego pracownik otrzyma 250 złotych opłaty powitalnej.
Natomiast pracodawca może zadeklarować składkę na PPK w wysokości od 2 proc. do 3 proc. Czyli płaci, tak samo jak pracownik, podstawową 2 proc. składkę, ale dodatkowo może dobrowolnie dorzucić nam jeszcze 1 proc. Obie składki mają byc zwolnione ze składek na ZUS. Do tego 0,5 proc. składki zrefunduje pracodawcy państwo, obniżając jego składkę na Fundusz Pracy.
Podsumowując – dobrowolnie zrzekamy się 2 lub 4 proc. pensji, a pracodawca wpłaca za nas tę część naszego wynagrodzenia do Polskiego Funduszu Rozwoju, który przez pierwsze 24 miesiące poprzez PFR TFI S.A. będzie obsługiwał PPK (po pierwszych dwóch latach działania PPK dołączą również inne instytucje finansowe w Polsce). Przekazane pieniądze będą inwestowane i będziemy mogli z nich skorzystać na emeryturze.

Ile zaoszczędzisz na emeryturę

http://cdn24.se.smcloud.net/t/photos/537151/pracowniczy-plan-kapitalowy.jpg

Jednorazowo lub dożywotnio
Część pieniędzy zgromadzonych w ramach PPK będziemy mogli wypłacić po osiągnięciu wieku emerytalnego – jednorazowo dostaniemy maksymalnie 25 proc. tego co zaoszczędziliśmy. Reszta, czyli 75 proc., będzie przeznaczona na wypłacanie dodatkowej emerytury, dożywotniej lub terminowej (np. na 10 lat). Pieniądze z programu będziemy mogli też wykorzystać na opłacenie wkładu własnego przy zakupie pierwszego mieszkania, ale po 10 latach od zakupu trzeba będzie trzeba je zwrócić. Dodatkowo - 15 proc. środków będziemy mogli wypłacić jednorazowo w razie "poważnych problemów zdrowotnych skutkujących orzeczeniem o niezdolności od pracy".
PPK będą tworzone w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 19 osób. Automatycznie Zostaąa do Do PPK zapisani zostaliby automatycznie wszyscy pracownicy takich firm w wieku 19-55 lat, a pracodawca będzie mieć obowiązek zaoferowania programu pracownikom, chyba, że ma już utworzone tzw. PPE (Pracowniczy Program Emerytalny). Udział w PPK osób powyżej 55. roku życia będzie dobrowolny. Każda zapisana osoba może zrezygnować z udziału w PPK - wystarczy, że złoży oświadczenie o odstąpieniu od programu w ciągu 3 miesięcy od jego utworzenia. Jednak w takiej sytuacji, trzeba będzie zwrócić wszystkie koszty fiskalne uczestnictwa w programie - a więc nie tylko odłożone pieniądze, ale też np. dopłacić za zwolnienia ze składek ZUS czy emerytalnych, z których korzystaliśmy w trakcie odkładania.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: